Konserve kutusundan banka, dört silindirli motordan ofis yaptılar

Artık sadece inşat şirketleri rezidans, ofis gibi projeleriyle ve mimaride birbiriyle yarışmıyor. Büyük şirketler de merkez binalarındaki ilginç mimari tasarımlarıyla "hangimiz daha güçlü"nün yarışını yapıyor

Çarşamba 24.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009
ABONE OL
Mimari aldı başını gidiyor. Artık sadece inşaat şirketleri ya da proje sahipleri değil şirketler de merkez binalarıyla birbiriyle yarışıyor. Oifs mimarileri de küresel ekonomide şirketlerin marka algılamasındaki kriterlerden biri haline geldi. Bu nedenle BMW, 1970'li yıllarda dört dilindirli motor şeklini verdiği yönetim merkezi binası ile çoktan pek çok şirketin önüne geçti. Şimdi ise aynı yarış Çin, Ortadoğu gibi gelişen ekonomilerde başladı. Tabi Londra gibi finans merkezleri de bu yarışın dışında kalmadı. Londra'nın iş merkezinde bir konserve kutusundan hareketle tasarlanan banka binası, ya da Çin'de 4 binayı tek bir gökdelende sunan mimari anlayış buna iyi bir örnek oluşturuyor. Şirketler mağazalarında da ilginç tasarımlardan geri kalmıyor. Dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden Mattel'in Çin'in Sangai şehrinde Barbie'nin pembe çerçeveli gözlüklerinden dünyaya baktığı mağazası da mimari ile ekonominin birleşmesine son noktayı koyuyor.

Dört silindirli BMW binası
BMW'NİN Münih'te bulunan yönetim merkezi binası şirketin dört silindirli motordan esinlenerek yapılan merkez binası bir dönem mimarlık dünyasında önemli bir referans noktası olmuştu. hemen önünde showroomu bulunan bina ilginç ofis binalarının Avrupadali en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. Viyanalı mimar Karl Schwarzer tarafında tasarlanan BMW Tower 101 metre yüksekliğinde ve 22 kattan oluşuyor. 4 yılda tamamlanan bina 1972 Münih Olimpiyatlarının hemen öncesinde açılmıştı.