Urbanista, modern şehir hayatı ile yeşili birleştirecek

Mimar Selçuk Avcı ve Marcus Lehto tarafından kurulan Urbanista, kırsal ve modern hayatı birleştirdiği projeleriyle Türkiye'de yeşil bina terimine yeni bir bakış açısı kazandıracak

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
U zun yıllar İngiltere'de çalıştıktan sonra deneyimlerini 2007 yılının sonundan itibaren deneyimlerini Türkiye'ye aktarmaya karar veren mimar Selçuk Avcı ve son olarak Kanyon Alışveriş merkezinin yöneticiliğini yapan Marcus Lehto'nun ortaklığıyla hayata geçirilen Urbanista, Türkiye'de ekolojik bina kavramına yeni bir boyut kazandıracak projeler yapmaya hazırlanıyor. Avcı ve Lehto, ekolojik yapı kavramının son dönemde binanın üstünde güneş paneli koyan yapının kendini ekolojik ilan ettiğini söyleyerek eçvresiyle en iyi entegre olabilenen yapıların bu kavrmaı halettiğini söylüyor.

Ekolojik bina yanılgısı
İki ortak ekolojik bina kavramının Türkiye'de yanlış algılandığını da dile getiriyor. Bu nedenle TOKİ için Kayabaşı projesinde hazırladıkları projede içerisinde çobanların otladıkları, bölgenin dokusuna en uygun olan projeyi çizmişler. Avcı, ekolojik binanın çevresiyle bütünleşen binalar olduğuna dikkat çekiyor. Urbanista'nın çizdiği projelerde dikkat ettiği bir başka nokta ise yatırımcılar, mühendislerle ve mimarlar arasındaki uyum. Avcı'ya göre pek çok proje yatırımcı tarafından "Ben bu tarz bir proje istiyorum" denilerek mimarlara teslim ediliyor. Avcı, işbirliğinin gerçek ve sıcak bir projenin ortaya çıkmasındaki önemine değiniyor. Örneğin "Mühendisler sadece işin tekniğini bilen insanlar olarak değil, dizaynından statiğine kadar tüm aşamaları birlikte çalışabileceğimiz ortaklar olarak bakarız" diyor. Urbanista, şimdi Türkiye de de farklı bir ekolojik yaklaşımla proje yapmaya hazırlanıyor.