Konut sektöründe yaz rehaveti sona erdi

ING Mortgage Barometre Ağustos 2010 dönemi sonuçları, Temmuz 2010 dönemine göre bir puanlık artış göstererek yüzde 76 olarak gerçekleşti

Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
Dünyadakonut piyasalarına dair belirsizlik sürmeye devam ederken, ING Mortgage Barometre'de nisandan itibaren başlayan ve temmuzda kırılan düşüş, ağustosta yerini kısmi artışa bıraktı. ING Mortgage Barometre Ağustos 2010 dönemi sonuçları, Temmuz 2010 dönemine göre bir puanlık artış göstererek yüzde 76 olarak gerçekleşti. Her ay düzenli olarak piyasanın "ev alma iştahını" ölçen "ING Mortgage Barometre"nin Ağustos ayı sonuçları da tüketicilerin bugün ve gelecekte konut satın alma ile konut kredisi kullanım eğilimiyle ilgili sonuçları ortaya koydu. Ağustos 2010 döneminde, konut almayı düşünenlerin oranında göreceli olarak bir yükseliş gösterdi ve yüzde 45 olarak gerçekleşti.

Ev almak için ayrılan bütçe artıyor
ING Mortgage Barometre sonuçlarındaki en çarpıcı gelişmelerden biriyse katılımcıların almayı düşündükleri evin ortalama fiyatının bir önceki aya göre belirgin şekilde artması oldu. Belirtilen ev fiyatı Temmuza göre yüzde 10 artış göstererek 105 bin 571 TL olurken; krediye aylık ödenebileceği belirtilen en fazla tutar da aynı dönemde yüzde 8 artış göstererek 980 TL olarak belirlendi. ING Mortgage Barometre'nin Ağustos 2010 sonuçlarını değerlendiren ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, konut sektöründeki toparlanmanın önümüzdeki dönemde devam etmesinin beklendiğini ifade ederek, "Konut sektöründeki toparlanmada kredi koşullarındaki olumlu seyir de etkili olacaktır. Ancak bunun sürdürülebilirliğine dair belirsizlik daha uzunca bir süre dünyadaki gelişmelere endeksli kalabilir" dedi.