Iraklı Hadid, kıvrımlara hayat verdi

2004 yılında Pritzker Architecture ödülünü alan ilk kadın mimar olma ünvanını taşıyan Zaha Hadid, Irak asıllı İngiliz vatandaşı olarak doğunun ruhunu batının modernizmiyle birleştirip bir parça da geometrik özgürlüğünü objeye serpiştiriyor

  1. Haberler
  2. Emlak
Çarşamba 23.12.2010 ABONE OL
2004 yılında Pritzker Architecture ödülünü alan ilk kadın mimar olma ünvanını taşıyan Irak asıllı İngiliz vatandaşı 49 yaşındaki Zaha Hadid bugün Zaha Hadid Architects firmasının da sahibi. Zaha Hadid'in Mimarlık bürosu 350'den fazla çalışanı ile Londra da faaliyet gösteriyor. 2008'de Forbes dergisinin 'Dünyanın En Güçlü 100 Kadını' listesinde 69'uncu oldu. Dinamik ve inovatif projeleriyle tanınan tasarımcı, ortağı Patrik Schumacher ile birlikte jeoloji, topografya ve insan vücudu sisteminden esinlenerek geometrik dizaynlara imza atıyor. Dinamik mimari formları ile dikkat çeken Hadid, Özellikle Hong Kong'daki Tepe kulübü (1983), Galler'deki Cardiff Körfezi opera binası (1994). 2005'te İsviçre'deki Basel Kumarhanesi projesiyle ödül aldı. İstanbul'da Kartal-Pendik Kıyı şeridi düzenlemesinde de imzası olan mimar Hadid, son zamanlarda Irak Hükümeti tarafından Irak'ın Merkez Bankası'na yeni bir bina tasarlaması için görevlendirildi. Bu proje kendi ülkesi için yaptığı ilk proje olacak. Diğer bir görevi de şubeye ait kayıt binasını, Pierres Vives ve Montpellier'deki Hérault'u da içeriyor. Zaha Hadid'in projesi 2008'de Vilnius Guggenheim Hermitage Müzesi için en iyisi olarak aday gösterildi. Hong Kong Polytechnic Üniversitesi için tamamlanması 2011'de planlanan Innovatoin Tower'ı ve 2008'de Hong kong'da gösterime sunulan Chanel Mobile Art Pavilion'u tasarladı. Brixton'daki Evelyn Grace Akademisi için yeni binalar tasarlaması için de Hadid görevlendirildi.

Uzay mekiğindeki çalışma masası
Zaha Hadid'in gelişen teknolojiden esinlenerek dizayn ettiği çalışma masası beyazın hakimiyetinde dizayn edildi. Farklı ışıklandırma sistemlerinin kullanıldığı çalışma masası bir uzay gemisinden esinlenerek hayata geçirildi.

Suyun hareketinden musluk tasarladı
Hadid'in Avilion Triflow'a yaptığı mutfak ve banyo tap'i, krom kaplama. Geometric hareketin baskın olduğu ürünü Hadid suyun hareketinden esinlenerek dizayn etti

3D tekniğiyle yapılan üç yüzlü vazo
Serralunga firması için yapılan vazo cilalanmış polietilenden yapıldı. 3D tekniği kullanılarak dizayn edilen vazo üç boyutlu yüzeyiyle kartezyen geometriye örnek bir tasarım olarak öne çıkıyor.

Modüler koltukta geometri özgürlüğünü ilan etti
B&B İtalia için yapılan poliüretan koltuk eğri çizgilerden meydana gelen ve Moon System olarak nitelendirilen bir teknikle yapıldı. Modüler oturma sistemine yeni bir soluk getiren teknikte geometri de özgürce kullanıldı.

Bir çift bloktan iki farklı vazo çıktı
Paslanmaz çelikten yapılan altın kaplama vazolar İtalya'daki Alessi SPA için dizayn edildi. Her yüzü farklı kesimlerle şekillendirilen vazolar istenen şekliyle kulleanılabiliyor

Dev fincandan sürpriz çıkacak
Sofra markası Villeroy & Boch özel olarak tasarlanan dev kahve fincanı ile tüm 31 Aralık'a kadar Kanyon'daki Villeroy & Boch mağazasının önünde sergilenecek. Fincanın içine yerleştirilen kahve çekirdeklerin sayısını tam bilen ya da en yakın tahmini yapan 55 kişiyi sürpriz hediyeler bekliyor.

Buzul çağının ışıltılı koltukları
Sawaya & Moroni için dizayn edilen oturma grubu buzul, sarkıt, buzul taşı kullanılarak diagonal şekli ve damarlı yapısıyla dikkat çekiyor

Sakızın çiğnenirken girdiği form, Hadid'e ilham verdi
Vitra için tasarlanan masa, poliüretan üzerine fiber cam ve metal boyama ile kaplandı. Büyük bir sakızın çiğnendikçe aldığı farklı şekillerden yola çıkarak dizayn edildi.

Hisar'dan 20 TL'den başlayan hediyeler
Yılbaşı yaklaşırken Hisar, sofralar için, 20 TL'den başlayan fiyatlarda hediye alternatifleri sunuyor. Reçellikten çerezliğe, kadar özel olarak tasarlanan aksesuarlara sizi bekliyor.

Tuna Ev'den yılbaşı aksesuarları
Mobilya'da 40. yılını kutlayan Tuna Ev, yeni yıla özel ev aksesuarları hazırladı. Modern tasarımları uygun fiyatla buluşturan Tuna Ev'in bu seneki aksesuarları arasında masa, vazolar, şamdanlar, mumluklar, tlightlar, saksı, sandık ve hasır saklama kutuları bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU