Misafir odaları evlerin dışına taştı

Bir zamanlar evlerin içindeki atıl halde duran misafir odaları artık evlerin dışına taştı. Yeni projelerde, misafirleri ağırlamak ve kutlama yapmak için ev sahiplerinin kiralayabileceği sosyal alanlar oluştu. Maçların bile birlikte izlendiği bu alanlar komşuluk ilişkilerini de geliştiriyor

Perşembe 30.12.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.12.2010
ABONE OL
Misafir odaları, bir dönem bütün evlerin olmasa olmazıydı. Evin en değerli eşyaları vitrinlere dizilir, en pahalı koltuk takımları bu odalara alınır, kapısı sadece misafir geldiğinde açılır, ev sakinleri bile bu odaları çok az görürdü. Daha sonra evlerin içinde atıl halde duran yaşam alanlar ya salonu genişletmek ya da odalara dahil edilmek suretiyle ev halkına açıldı. Şimdi ise konutlarda ekonomi ve fonksiyonellik devri başladı. Kalabalık ailelerin yerini çekirdek ailelerin almasıyla birlikte sadece ihtiyaca göre alınan herşey gibi konutlar da bu modaya uydu. Yılda birkaç kez kullanılan misafir odaları evlerin dışına taşarak sosyal alanlara dönüştü. Böylece hem yaşam alanları küçüldü hem de metrekare başına verilen fiyat ucuzladı. Artık ev sahipleri evlerinin küçüklüğünü düşünmeden kalabalık misafir gruplarını projeler içindeki bu 'misafir odaları'nda ağırlıyor. Kimi bu konsepte misafir odası diyor kimi living room kimi ise lobby... İçerisinde mutfak oturma grupları bulunan bu alanlarda siz misafirlerinize yemeğinizi yaparken misafirlerinizle murtfak sohbeti yapabiliyosunuz. Çocuğunuzun doğumgünü olduğunda ise evi dağıtma telaşına artık gerek kalmıyor. Ev sahiplerinin rezervasyon yaparak kiraladığı bu sosyal alanlarda nişan, düğün yemeği, doğumgünü ya da herhangi bir kutlama yapılabiliyor. Misafir odası konsepti her projede farklı bir konseptte yer alıyor. Bazıları projenin en alt katında bazıları teras alanında misafirlere yer ayırıyor. Bunun yanı sıra sitenin içinde yer alan bir köşkte ya da havuzbaşında veya bir korunun içinde göl manzaralı bir kafede de misafirlerine yer ayıran projeler de bulunuyor.

KOMŞULAR MAÇ SEYREDİYOR
Hem evinizin dışında hem de ev sıcaklığındaki bu ortamda sadece misafirler değil komşuların sosyalleşmesi için de ideal alanlar haline geldi. Artık komşular maçları bu alanlarda beraber izleyerek eskisi gibi komşuluk ilişkilerini geliştiriyor, evlerin hanımlar bu ortak mutfaklarda biraraya gelerek sosyalleşiyor. Kısacası misafir odası olarak genellenebilecek bu alanlar hem ev sahiplerinin sevdikleriyle biraraya gelmesinde hem de site ortamlarının bir dönem insanları uzaklaştıran yapısına inat komşuluk ilişkilerini geliştiren mekânlar haline geldi.

https://www.sabah.com.tr