KOBİ'lere 60 ay vadeli çelik fabrika

Bugüne kadar yaklaşık 350'ye yakın proje geliştiren ve 2008 Aralık ayında Zbs ile ortaklık kuran Alfa Çelik, 2011'i 16 milyon lira ciro ile kapattı. Şirket, 2012'de yurtiçi ve yurtdışında büyümeyi hedefleyen küçük ve orta ölçekli firmalara (KOBİ) ihtiyaçları olan fabrika binaları yapacak. Alfa Çelik küçük ve orta boy işletmeler için 1 yıl içinde toplamda 50 bin metrekare fabrika alanı üretmeyi hedefliyor. KOBİ'ler için yapılacak fabrika binasında çevre ve ruhsat temel masrafı hariç metrekare fiyatının 200 dolar civarında olacağı öngörülüyor. Çelik binaların betonarme binalara göre izlenebilirliliğinin kolay olması, geri dönüşümde paraya çevrilebilmesi ve alanların daha rahat kullanımına imkân tanınması ve en önemlisi depreme dayanalıklılığı fabrika binası yaptıranlar için tercih nedeni olarak sıralanıyor.

60 AY VADE SEÇENEĞİ
KOBİ'lerin en büyük probleminin finansman olduğuna dikkat çeken Zbs Alfaçelik Genel Müdürü Rıdvan Murat, bu sorunu gidermek için işletmelere fabrika binası için 60 aya kadar vade imkânı tanınacağını, şu an için bir banka ile anlaşma sağladıklarını dile getirdi. Fabrika binası yaptırmak isteyen KOBİ'lere 60 ay vade seçeneğinin yanı sıra altı ay ödemesiz gibi alternatifler de sunulacak. Ancak projenin yüzde 20'si peşin ödenecek. Murat, çelik konut üretimi için 2012 yılını hazırlık ve fizibilite yılı olarak değerlendireceklerini açıkladı.

EKVADOR'DAN TEKLİF ALDI
Yurtdışında Ürdün, Rusya, Cezayir, Libya, Romanya, Almanya, Azerbaycan, Irak ve Avusturya'da çok sayıda endüstriyel yapı, depo, antrepo, fabrika binası, hizmet binası, sanayi tesisi, çok katlı çelik konut, iş merkezi, stadyum ve havaalanı hizmet binası inşa eden şirket, 2012'de 20 milyon lira ciro hedefliyor. Dünyanın farklı ülkelerinden de çeşitli büyüklükte talepler alıyor. Son teklif ise Ekvador'dan geldi. Şirket burada 2 adet hastane yapımı için teklif aldı. Şu anda teklif değerlendiriliyor.


BUGÜN NELER OLDU