Aks Yapı, Vural Sitesi'ni dönüştürecek

Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm projelerine odaklanan Aks Yapı, Şerifali Ümraniye'de 230 dairelik Vural Sitesi'ni dönüştürerek 500 konutluk proje yapacak. Şirket ev sahiplerinin yüzde 80'iyle anlaşma imzaladı

Ümraniye Şerifali Bölgesinde son olarak Sarissa İstanbul projesini hayata geçiren ve 2012 Haziran'da teslimlere hazırlanan Aks Yapı, 2012'de kentsel dönüşüm projelerine odaklanacak. Sarissa İstanbul projesine komşu Vural Sitesi'ndeki daire sahiplerinin yüzde 80'i ile anlaşma sağlayan Aks Yapı, buradaki binaları yıkarak yerine 500 dairelik konsept bir konut projesi inşa edecek. Vural Sitesi 12 bin metrekare üzerinde 12 blokta 230 daireden oluşuyor. Aks Yapı, Vural Sitesi dönüşüm projesinin yanı sıra, Fikirtepe kentsel dönüşüm proje alanı, Göztepe, Ataşehir ve Kartal'da da yeni projeler için görüşmelerini sürdürüyor. Sabah'ın sorularını yanıtlayan Aks Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Meriç, 2012 Haziran'da teslimlerine başlayacakları Sarissa İstanbul'un hemen yanında bir dönüşüm projesine imza atmaya hazırlandıklarını anlattı. Vural Sitesi'nde daire sahiplerinin yüzde 80'i ile anlaşma imzaladıklarını ve tapu şerhi koydurduklarını belirten Meriç, "Burada 120 milyon TL'lik bir yatırımla 500 dairelik çağdaş konsept bir projeyi hayata geçireceğiz. Projenin mimari konsept projesi için İngiliz Brodway Malyan ile görüşmelerimiz son aşamaya geldi" diye konuştu.

"Üçte iki çoğunluğu aştık"
"Halk arasında Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen, Afet Riski Altındaki alanların Dönüşümü Yasası'nın çıkacak olmasının kentlerin yenilenme ve dönüşüm sürecini hızlandıracağına değinen Meriç, "Maalesef bir çok riskli yapı birkaç kişinin itirazıyla yıkılıp yenilenemiyor ve dönüşümün önünde bir engel teşkil ediyordu. Yeni çıkacak yasada yenileme ve dönüşüm projelerinin üçte iki çoğunluğun kararıyla gerçekleştirilebilmesinin önü açılıyor. Bu da eskimiş, deprem riski taşıyan yapıların dönüşümüne olanak sağlayacak" dedi. Meriç , dönüşüm projesini hayata geçirebilmek için yeterli oran olan üçte ikinin üzerinde yüzde 80 oranında ev sahibi ile anlaştıklarını hatırlatarak, geri kalan yüzde 20 ile de kısa sürede anlaşarak projeye haziran 2012'de başlamayı planladıklarını kaydetti.
BİZE ULAŞIN