Yabancı beklentisi satışları artırdı

İMSAD'ın yayımladığı İnşaat Sektörü Değerlendirme Raporu'nda yabancı gayrimenkul yatırımlarının önünü açan gelişmelerin İstanbul'daki konut satışlarını artırdığına değinildi

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye'nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat sektörüne ilişkin konut satışları ve yapı izinleri rakamları ele alındı. Raporda "Son dönemde Türkiye ortalamasının altında artış gösteren İstanbul'da konut satışlarının 2011'in son çeyreğinde farklı bir tablo ortaya koyduğu görülmektedir. Özelikle İstanbul'un çehresini değiştirmeye yönelik projelere yönelik beklentiler ve yabancıların gayrimenkul yatırımlarının önünün açılması ile daha da gözde olacağına yönelik tahminler İstanbul'da konut sektörünün hareketlenmesine neden olmuştur" denildi. Buna bağlı olarak İstanbul'da konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 31.12, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15.9 artış gösterdiğine değinildi.

'Akıllı adımlar atılıyor'
Yapı izinleri rakamları incelendiğinde inşaat sektörünün yine 'akıllı adımlar' atığına vurgu yapılan raporda "Buna göre uzun vadeli adımları atmadan önce küresel gelişmelerin netleşmesini bekleyen sektör, orta vadeli yatırımlarda ise hızlı hareket etmektedir. Bunun sonucu olarak göre yapı ruhsatında geçen yıla göre bir düşüş yaşandığı görülürken, yapı kullanım izinlerinde artış oranları yüksek bir düzeyde gerçekleşmiştir" denildi. Geçen yılın aynı dönemine göre ekim, kasım ve aralıktaki değişimler sırasıyla yüzde 8. 51, yüzde 17.49 ve yüzde 64. 74 olarak gerçekleşti. 2011'in son çeyreğinde 40.2 milyon metrekare yapı ruhsatı alınırken, 29.94 milyon metrekare yapı kullanım izni talep edildi.

BİZE ULAŞIN