Konutlar ve fabrikalar elektriğini rüzgardan üretecek

Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik değişikliği tebliğ çıktı. Artık isteyen herkes rüzgar türbini kurarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek

Yıllar içerisinde defalarca yayınlanan, sonrasında değiştirilen, ardından iptal edilen 'Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik' nihayet çıktı. Değişikliklerle beraber yönetmeliğin uygulanmasına dair tebliğ de yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre ister tüzel, ister gerçek kişi olsun herkes sahip olduğu kaynaklarını kullanarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek, fazlasını dağıtım şirketine satabilecek. Bu durum rüzgar enerjisi bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak kabul edilen Türkiye'de enerji sektörünün gelişmesini sağlayacak. Yeni düzenleme ile küçük tüketiciler bir araya gelerek tek bir rüzgar türbiniyle konutlarının, yazlıklarının, ticarethanelerinin, fabrikalarının ve turizm tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Hatta ürettikleri fazla elektriği de satarak ek bir gelir elde edecek. Üretimde yerli rüzgar türbinini tercih edenlerin satış fiyatı 11 cent/kW yani diğerlerine göre yüzde 50 daha yüksek olacak.

3 yılda amorti ediyor
Türkiye'nin ilk ve tek yerli rüzgar türbini üreticisi SoyutWind'in Genel Müdürü Serhat Ay, 150 dairelik bir sitenin ihtiyacı olan 500 kW'lık elektriği üretmek için bir adet rüzgar türbini kurmanın yeterli olduğunu, 500 dairelik bir site için de üç adet 500 kW'lık rüzgar türbini kurulabileceğini söyledi. 500 kW'lık bir türbinin anahtar teslimi maliyetinin 700 bin dolarla 750 bin dolar arasında değiştiğini belirten Ay, yatırımın kendini 3 ile 5 yıl içinde amorti edeceğini anlattı.

BİZE ULAŞIN