Dönüşümde öncelik yoksula

Kentsel Dönüşüm ilk önce dar gelirli vatandaşı ev sahibi yapacak. Yoksul, dar gelirli, şehit ailesi ve dullara çekilişsiz kurasız ev verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm'de yıkımlar başlamadan önce belirlenen rezerv alanlarda yoksul vatandaşlara özel konut yapacak. Yoksul vatandaşların mağdur olmaması için başlatılan özel çalışma kapsamında, 2 yıl ödemesiz düşük faizle 20 yıl vadeli olarak ev sahibi olacak. Bakanlık aynı proje kapsamında bu vatandaşları aynı şartlarla dükkan sahibi de yapacak. Bakanlığın projesinin ön çalışmalarına göre ortalama 80 bin TL'ye mal edilmesi planlanan dairelerin aylık 330 liralık geri ödemelerle vatandaşa satılması planlanıyor. Aylık ücret, konuta yerleşecek vatandaşların sosyal ve ekonomik durumlarına göre Bakanlar Kurulu kararı ile düşürülebilecek.

Çekiliş de kura da yok
Proje kapsamında Kentsel Dönüşüm bölgelerinde yaşayan dul, emekli ve şehit aileleri de uygun koşullarda ev sahibi yapılacak. Dönüşümün yapılacağı yerlerde inşa edilecek konutlar için kura çekilişi düşünülmüyor. Daireleri alabilmek için vatandaşın TOKİ'nin belirlediği yoksul grubunda ve evinin dönüşümde yıkılacak olması yeterli olacak.

Kentler kontrollü patlatmayla dönüşecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yıkım için modelleri araştırdıklarını belirterek, "Kontrollü patlatma ve makinelerle yıkımlar gerçekleşecek" dedi. Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüşümünü, Türkiye'nin 700 noktasında aynı anda başlatmak istediklerini söyledi. İstanbul belediyelerinden taleplerin geldiğini kaydeden Bayraktar, Esenler, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa Belediyesi'nden talep var. İzmir'de de başlayacağız" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN