Dünya ticaretine bu projeler yön verecek

Çin'den Meksika'ya kadar dünyanın farklı yerlerinde yapılan ticari projeler dünya ekonomisine yön verecek. Ünlü mimarların elinden çıkan tasarım harikası projelerde dünya ekonomisini yönlendiren kararlar alınacak

Tori Tori restoran - Mexico City
Ruhu dinlendiren Japon restoranı

Mexico City'deki en ünlü Japon restoranlarından Tori Tori, uluslararası mimarlık şirketi Rojkind Arquitectos and Esrawe Studio tarafından yenilendi. Ticari ve endüstriyel bina alanında en iyi tasarım ödülü kazanan yapı 30 ülkeden 620 oyla seçildi. Yapımı 2011'de tamamlanan ve bir restorandan çok butik oteli andıran proje 629 metrekare büyüklüğünde. Japon restoranı olmasına rağmen Japon kültürü yerine uluslararası tasarımdan izler taşıyan restoranın için ise adeta bir botanik bahçesini andırıyor. Tamamen ahşap kaplı iç tasarımı yeşil bitkilerle renklendirilirken projede masalar dışında başka hiçbir aksesuar kullanılmaması da dikkat çekiyor. Mimar ise bu detayı göz dinlendirmek için yaptığını açıkladı.


The Bella Konferans Merkezi - Kanada

Kopenhag'ın kongreleri burada yapılacak
Kopenhag'ın yeni konferans merkezi The Bella, V harfine benzeyen mimarisiyle dikkat çekiyor. Birbiriyle tabanda birleşen yapı üste doğru birbirinden ayrılıyor. Kopenhag'ın dünya kongre turizmindeki artan kapasitesi dikkate alınarak yapılan proje ayrıca dikey yapısıyla da fark yaratıyor. Genelde yatay mimarilerin kullanıldığı kongre merkezlerini aksine bu bina dikey yapısıyla Kuzey Avrupa kültürden de izler taşıyor. 3XN Design tarafından hazırlanan proje konferansa katılacak insanların içine karartmayacak refah renkler ve özellikleriyle de dikkat çekiyor. 76 metre uzunluğundaki ikiz binanın bir kulesi 814 odalı bir otelden oluşuyor.


Columbia Üniversitesi - Manhattan

Butik apartman gibi araştırma merkezi
İlginç mimari öğeleriyle dikkat çeken bu bina Columbia Üniversitesi Medikal Merkezi olarak kullanılacak. Bugüne kadar yapılan en tasarı medikal merkezi olarak ün kazanan bina New York - Manhattan'da yapılıyor. Diller Scofidio + Renfro tarafından yapılan proje 14 katlı cam cepheli yapısı ve her katta farklı bir formda kullanılan teras öğeleriyle dikkat çekiyor. Hudson Nehri manzarasına da sahip olan binada arazinin yapısından dolayı dikey olarak geliştirildi. Binanın yapımına 2013'te başlanacak.

Absolute Tower- Kanada
Kanada'nın en yüksek ikiz ofis binası
Bir dönem neredeyse her şehirde rastlanan burgu kulelere bir yenisi eklendi. Mimarların burgu kule modasından hareketle çizdiği Kanada'daki Absolute Tower dalga formuyla diğerine fark atıyor. MAD Architects tarafından Mississauga şehrinde yapılan proje, Amerika kıtasının en iyi yüksek binaları arasında şimdiden yerini aldı. 180 ve 158 metre yüksekliğinde iki kuleden oluşan Absolute Tower, mimari literatürde organik form denilen yapısıyla takdir ediliyor. Proje ayrıca yerel kültürün bir yansıması olarak da dikkat çekiyor.

Çin Dünya Ticaret Merkezi- Pekin
Çin'e yeni ticaret merkezi geldi
5+Design, Çin'deki Dünya Ticaret Merkezi için farklı bir proje çizdi. Karma kullanımlı projelere benzeyen Pekin'deki China World Trade Centre, birbirine bağlı üç yatay bina ile iki kuleden oluşuyor. Çin ekonomisindeki gelişime paralel olarak planlanan proje hem şehrin hem de dünya ekonomisinin nabzının atacağı yer olması açısından önem taşıyor. İçinde ofisler alışveriş merkezi otel ve lüks restoranların bulunacağı proje ülke ve dünya ekonomisine şekil verecek en önemli anlaşmalara da ev sahipliği yapacak. Projede bulunan alışveriş merkezinde yer alacak perakendeciler projedeki değişiklikler uyarınca markalarını yenileme kararı aldı. Proje ekonomik ve sosyal rolü kadar mimari açıdan ilgi çeken planıyla da dikkat çekti.


BİZE ULAŞIN