'Durgunluk yok, zorla kaparo bırakan var'

Fer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova, sektördeki durgunluk haberlerini "Lansmana çıkan projeler kısa sürede satıyor. Bizim bugün satışa çıkacak Parima Residence projemiz için 'yer kalmaz' deyip zorla kaparo bırakanlar oldu" diye yanıtladı

Çarşamba 18.10.2012
ABONE OL
Kartal'da yaptığı Mai Residence'ta satışların, piyasadaki durgunluk haberlerine rağmen çok iyi gittiğini söyleyen Fer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova, "Lansmana çıkan projeler gayet iyi satışlar yakalıyor. Biz piyasada durgunluk görmüyoruz. En azından kendimiz ve yakın çevremizde böyle birşey söz konusu değil" dedi. Merter'de bugün satışa çıkacak olan Parima Residence isimli home ofis projesinde ise satışa başlamadan müşterilerin kendilerine zorla kaparo bıraktıklarını söyleyen Kumova, "Satış ofisimiz henüz açılmadı. Ancak bizi bulup 'O projeden bize yer ayırın' diye zorla kaparo bırakanlar oldu. Konumu nedeniyle kaçırmamak isteyenler var. 150 home ofis olduğunu duyanlar yer kalmaz korkusuyla bize ulaştı. Metrekare fiyatları ucuz değil, 5 bin TL civarında olmasına rağmen daha satışa çıkmadan kapora alındı" dedi. Parima Residence projesinin de 1+0 ile 2+1 arasında değişen küçük dairelerden oluşacağını söyledi. Kartal'daki Mai Residence projesinde yer alan rezidansların 1+0 ile 3+1 arasıda değiştiği ve küçük dairelere daha çok talep olduğunu aktaran Kumova, "Bu projede satılabilir alanlar yarattık. Herkes 100 metrekareye 2+1 yaparken biz 78 metrekareye aynı kullanım alanını oluşturduk. Metrekare fiyatlarını da 3 bin 500 ile 3 bin 800 TL arasında tuttuk. İyi talep aldık" dedi. Kumovai "Kartal'da home ofislerin daha hızlı satılacağını öngördüklerini ancak rezidanslarla eşit oranda satış oldu" dedi.

'1-0 YENİK BAŞLIYOR'
Konutta KDV belirsizliğinin sektörü zor durumda bıraktığını söyleyen Kumova, "Mesela biz hazirandan önce ruhsat alıp Kartal'da projemizi yaptık. Ancak hazirandan sonra ruhsat alan bir yatırımcı yanımıza bir proje yapsa nasıl bir rekabet şansı olacak. 1-0 yenik başlıyor" dedi. Bütçeye katkı sağlaak için yapıldığını ancak propjelerin ortalama 3 yılda teslim edildiği ve KDV'nin tapu teslimi sırasında ödendiği dikkate alındığında üç yıl sonra toplanmasının da çelişki yarattığını söyledi. Kumova, sektörün üstünde çok fazla vergi yükü olduğunu ve bunun yatırımcı kadar tüketiciye de yansıdığına da dikkat çekti.

2013'TE 500 MİLYONLUK YATIRIM
2012'de 200 milyon TL civarında yatırım yaptıklarını söyleyen Kumova, 2013 hedefinin ise 500 milyon TL yatırım olduğunu söyledi. Kumova, "2012 bizim için yeni bir şirketin oturma yılıydı. 2013'te ise yatırımlara devam edeceğiz. Anadolu Yakası'ndaki talebi beğendik. Yine Kartal bölgesinde olabilir. Yer arayışlarınız sürüyor" diye konuştu.