Nüsa UĞUR: Gayrimenkul'ün 2013 beklentisi umutlu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehirlerdeki deprem riski altındaki binaların değişimi ve dönüşümü için, gerek kentsel dönüşüm yasası, gerekse yasa uyarınca çıkarılan yönetmeliklerle uygulamanın yöntemlerini belirliyor.
Mesela Bakanlık tarafından hak sahiplerine özel hesaptan kredi verileceği yönetmeliklerde belirtilmiş durumda.
Pekiyi, özel hesaptan kredi alabilecek hak sahipleri kimler? Onlar da belirtilmiş ve şöyle sıralanıyor: a)Anlaşmayla tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların malikleri b)Malik olmasalar bile bu yapılarda kiracı veya sınırlı aynî hak sahibi olarak en az bir yıldır ikamet edenler c)Bu binalarda işyeri bulunup da konutunu ve işyerini kendi imkânları ile yapmak veya edinmek isteyenler.
Verilecek kredinin Yüzde 25'i peşin geri kalanı da üç eşit taksitte, inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak, özel hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılacak. Geri ödeme ise inşaatın bittiği tarihten sonra yapılacak. Ama her halükârda geri ödeme, kredi sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren en geç 24 ay sonra başlayacak. Yani iki yıl sonra. Böylece inşaatın 24 ay sonra tamamlanmış olması öngörülüyor. Kredi borcunun konut büyüklüğüne göre 120, 84 veya 60 aya bölünmesi suretiyle geri ödeme başlangıç taksiti bulunacak.
Bu arada bankaların konut kredi faizlerinde Merkez Bankası'nın geçen ay radikal oranda indirimine rağmen birkaç puanın ötesinde, beklentileri karşılayacak bir düşüş olmamıştı malûm.
Geçtiğimiz hafta bir banka geri ödemesi 3-72 ay süreli konut kredisinde faizleri Yüzde 0,83'e çektiğini açıkladı..
Bankaların nedenleri anlaşılan bu direnişini kırmak üzere adım yine hükümetten geldi. Bakan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümdeki hak sahiplerine verilecek kredi desteğine ek olarak, riskli evini yenilemek için banka kredisi kullanacak kişilere de faiz desteği vereceğini açıkladı. Başvuru süresinin sonu ise 31 Aralık 2013. Yani bir yıldan fazla zaman var.
İşte bu son açıklama bankaları hareketlendirmeye başladı bile. Bu yazı hazırlandığı sırada bir büyük banka konut kredilerine ek olarak farklı seçenek ve enstrümanları ortaya çıkarmaya başladı. Bu banka "Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi" adı altında İstanbul'da Esenler Belediyesi ile ortak çalışma sonucu yeni bir kredi imkânı sunuyor.
Konut kredi faizlerinde indirimler önümüzdeki günlerde de devam edecek gibi. Konut kredisindeki faiz oranlarının aşağı çekilmesi, kentsel dönüşümün uygulamaya başlanmasıyla birlikte bu kışı yine hareketli yoğun bir iş temposunda geçirecek olan gayrimenkul sektörünün elini çok daha da kolaylaştıracak.
Rukiye İşisağ/ İstanbul Lojmanda oturuyorduk, evimizi kiraya verdik.
Oğlumun okulu için evimize taşınmamız gerekti, kiracı "sözleşmem var" dedi. Şimdi kirada oturuyoruz, ne yapmalıyız?
Önce yasayı hatırlayalım: Ev sahipleri; 1-Kiraladığı mülkü kendisi, eşi, alt soyu, üst soyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri ihtiyacı sebebiyle kullanma zorunluluğundaysa, 2-Kiralanan mülkün yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı şekilde onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekliyse ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise,
Kiracıdan çıkmasını isteyebilir.
Ev sahibi olarak kiracı ile yaptığınız sözleşmenin sonunda dava açabilirsiniz.
Buna ek olarak noterden dava açacağınızı daha önceden veya sözleşmenin bitiminden itibaren bir aylık süre içinde kiracıya bildirmeniz halinde, bu bildirimi takip eden dönem sonuna kadar açılması mümkün.

BİZE ULAŞIN