Autopia Ocak 2013'te kapılarını açıyor

Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın en büyük otomotiv AVM'si olan Autopia, Ocak 2013'te kapılarını açmaya hazırlanıyor. Sadece İstanbul değil Türkiye'nin her yerinden otomotiv satın almak isteyenleri çekecek yatırım yabancıların da ilgisiyle karşılaşıyor

Keleşoğlu İnşaat ve Gül İnşaat ortaklığında Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın en büyük otomobil AVM'si olarak Beylikdüzü'nde inşa edilen Autopia, Ocak 2013'te kapılarını açmaya hazırlanıyor. Projeye yatırım yapan yatırımcılar mağazalarını açmak için son tadilatları yapıyor. Bu arada projeden hâlâ yer sahibi olmak isteyenler için de fırsatlar devam ediyor. Satış ve kiralama işlerinin devam ettiğini söyleyen Autopia yetkilileri son fırsatlardan yararlanmak isteyenleri satış ofislerine çağırıyor.

YATIRIM TAMAMLANDI

Toplam 150 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen projede 542 mağaza yer alıyor. Autopia'yı yılda 6 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor. 117 bin metrekare satılabilinir ve kiralanabilinir alana sahip bulunan proje üç stadyum büyüklüğünde bir alana inşa edildi. Showroomlarının tavan yükseklikleri 7 metreyi bulan Autopia'da büyüklüğü 40 metrekareden başlayan dükkânlar, istenilen büyüklüğe kadar çıkabiliyor. Tematik AVM'ler arasında en dikkat çeken yatırımların başında gelen alışveriş merkezinin içinde ziyaretçiler kendi araçlarıyla gezebilecekleri gibi gelen müşterilere golf araçlarıyla merkez içinde servis hizmeti de verilecek. Projenin en üst katında ise 800 metre uzunluğunda test sürüş pistinde otomotiv meraklıları araçları test edebilecek.

YURTDIŞINDAN OTOMOTİV TURU

Autopia, daha açılmadan yurtiçi ve yurtdışından otomobil turizmini başlattı. Açılışına sayılı günler kalan yatırım dünyanın her yerinden, projeyi merak eden yabancı ziyaretçileri hedefliyor. Autopia, Türkiye dışında yurtdışından yatırımcıların da ilgisiyle karşılaştı. Autopia , Ekim 2012'de Fransa'dan GİPA'nın kurucu ve yöneticisi François Passaga başkanlığında otomobil sektörü yetkililerinin oluşturduğu birlik Le Cercle, 40 kişilik grupla Autopia'yı ziyaret etti. Yetkililer her yıl yurtdışında işleriyle ilgili düzenledikleri seyahatlerde Autopia'yı 'inanılmaz' bir proje olarak nitelendirdi. Kasım ayı boyunca ise Hollanda'dan dört ayrı gezide toplam 100 kişi yatırımı gezmek için gelmeye devam ediyor. Autopia yetkilileri bu ilgiden etkilendiklerini söyleyerek "Sadece Autopia'yı görmek üzere özel tur düzenliyorlar. Hatta kendi dillerinde broşürler bile bastırmışlar" diye konuştu.

ANADOLU'DAN MÜŞTERİ ÇEKECEK

Autopia yatırımcıları ve kiracılarının en büyük avantajlarından biri de diğer AVM'ler gibi sadece bölge halkına ya da İstanbul'a değil tüm Türkiye'ye hitap etmesi olacak. Autopia yetkilileri "Bizden yer satın alanlar ve kiralayanlar gerçekten çok kazançlı çıkacak. Çünkü bir AVM'nin hedef kitlesi genellikle o bölgede ve çevresinde yaşayanlardır. Autopia ise ilk otomobil AVM'si olmanın avantajını kullanarak İstanbul dışında diğer illerden ve yurtdışından da ziyaretçi akımına uğrayacak. Daha açılmadan uğrayıp gezen binlerce insan oldu. AVM açıldıktan sonra daha çok kişinin ziyaret etmesini özellikle Anadolu şehirlerinden otomobil almaya gelecek bir ziyaretçi kitlesini de hedefliyoruz" diye konuştu. Autopia'nın sadece erkeklere değil bayanlara ve ailelere de hitap ettiğini söyleyen yetkililer "Autopia otomobil sektörünün kalbi olacak ve Autopia'da otomobil sektörünün kalbi atacak" diyor.

DENİZ ARAÇLARI DA VAR

Autopia'ya yatırım yapanlar arasında otomotiv bayileri, ana bayiler, ithalatçılar, ikinci el galericiler, yan aksesuvarlar, deniz motorları-motorsiklet firmaları, bisiklet firmaları geliyor. Aynı zamanda fast food mağazaları, çocuk oyun alanları, bay-bayan kuaför, oyuncakçılar, ev eşyaları, hediyelik eşyalar, hobi alanları-kuyumcular, bayan aksesuvar ve kitapçı gibi bir çok alanda mağaza da kiraya verilmeye devam ediliyor. Pek çok metrekare alternatifi sayesinde farklı mağaza seçenekleriyle özel çözümler sunan projede otomobil ile ilgili olan her şeyin yanısıra sadece motosiklet, deniz araçları, bisiklet, akülü araçlar ve maket uçak meraklıları için de mağazalar yer alıyor. Ayrıca kafeler, restoranlar, çocuk ve eğlence alanları, sinema, tiyatro salonları da ailece gelenleri hedefliyor. Banka ve sigorta şirketleri şimdiden kiralamalarını yaptılar.

ÖDÜLLÜ PROJE
Autopia AVM, dünya çapında emlak dünyasının üst düzey profesyonellerini bir araya getiren Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri (International Property Awards) kapsamında da ödüle layık görüldü. Proje, Europe and Africa Property Awards 2010 (Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2010) yarışmasında 2010 yılında Türkiye'nin En İyi Mimari Projesi kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

SANAL AVM DE AÇACAK
Autopia AVM'nin açılmasıyla eş zamanlı olarak proje internette de faaliyete geçecek. Bir ay içinde Autopia, www.autopiaoto.com ile sanal aleme de açılacak ve internetteki ilk sanal otomobil AVM'si olacak.

BİZE ULAŞIN