Topkapı'ya Avrupa Konutları Kale geliyor

Gaziosmanpaşa, Halkalı ve Ispartakule'de büyüyen Avrupa Konutları rotasını şimdi de Topkapı'ya çevirdi. Metrekaresi 5 bin TL'den satışa çıkacak projede konut, ofis ve mağazalar yer alacak

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Avrupa Konutları markasının sahibi Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, projelerini vaktinden erken teslim etmesiyle tanınıyor. Bu nedenle İstanbul'un gelişim akslarında hayata geçirdiği projelerinin önünde daha satışa çıkmadan uzun kuyruklar oluşuyor. Çetinsaya, şimdi de Topkapı'da Kale Kilit'in 40 bin metrekarelik arazisine bölgenin en değerli projelerinden birini inşa etmeye hazırlanıyor. 5 yıl içinde 10 bin nitelikli konut daha üretmeyi hedefleyen Avrupa Konutları markasının sahibi Süleyman Çetinsaya, tarihi bölge olan Topkapı'da hayata geçireceği projenin kesinlikle silüeti bozmayacağını söyledi.

ARSA KALE KİLİT'İN

Kale Kilit'in arsa sahibi olduğu projenin hasılat paylaşımı modeliyle inşa edileceğini belirten Çetinsaya, konutların 44 metre yüksekliğinde maksimum 10 katlı olacağını söyledi. Çetinsaya, "100 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projenin 60 bin metrekare otopark alanı olacak. Avrupa Konutları Kale projesi sıra dükkanlar, ofis binası ve 700'e yakın konuttan oluşacak. Projeler çiziliyor. 3 ay içinde kesinleşirse, eylülde satışa çıkaracağız. Metrekare fiyatları da 5 bin TL'den başlayacak" diye konuştu.

TEM'E KARDEŞ GELİYOR
Çetinsaya, Emlak Konut GYO'nun 61 milyon 800 bin liralık değere sahip Gaziosmanpaşa Küçükköy 2. Etap arsasının ihalesinde 352 milyon TL'lık proje geliştirecek. Artaş İnşaat, elde edeceği gelirin yüzde 30'luk kısmını Emlak Konut GYO'ya arsa payı olarak teklif ederek ipi göğüsleyen taraf olmuştu. Çetinsaya, projeyle ilgili de şöyle konuştu: "Bölgede karşılıklı arazilerde biri konut+ticaret, diğeri de ticaret+turizm olacak iki proje geliştireceğiz. 17 bin 500 metrekarelik arazideki yatırım üzerinde altta sıra dükkanlar ve 3 blokta yaklaşık 500 konut bulunacak." Gaziosmanpaşa'nın eski imajından kurtulduğunun altını çizen Çetinsaya, bölgeye şık binaların yapılarak, görselliğin ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL'U 4-5 KAT KURTARMAZ
Silüet meselesine çok önem verdiğini söyleyen Çetinsaya, Gaziosmanpaşa'daki proje için yükseklik sınırı olmadığını belirtti. Kentsel dönüşüm alanlarında 4-5 katlı binaların yapılamayacağını söyleyen Çetinsaya, "Dünya marka şehirlerinde yüksek binalar yapılıyor. İstanbul'da da tarihi bölgeler dışındakilende böyle olmalı. Kısa katlı binaların çok geniş alanlarda yapılması gerekir. Maalesef İstanbul'da arsa metrekare fiyatları çok pahalı. Proje geniş bir sahaya yayılırsa yeşil alan da kalmaz" diye konuştu.

Vadistanbul % 15 prim yaptı
Evyap Holding'in Ayazağa'daki arazisi üzerinde inşasına başlanan Vadistanbul, inşaat sektörünün öncü markalarından Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, aralıkta satışa çıkan konutların 5 ayda yüzde 15 prim yaptığını ve metrekare fiyatlarının 5 bin TL'den, 6 bine çıktığını söyledi. Süleyman Çetinsaya, Avrupa Konutları markasının güvenle özdeşleştiğini belirterek, "Bugüne kadar Avrupa Konutları projelerimizin tümünde konutları erken teslim ettik. Bunun yanında tüm projelerde ev sahiplerine büyük kazançlar sağladık. Projemizi inşallah 18 ayda tamamlayıp teslim etmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

TABAN OTURUMU ÇOK ÖNEMLİ
Çetinsaya,inşaatlarda taban oturumunun yüzde 15-20 olması gerektiğini belirtti. Çetinsaya, "Avrupa Konutları'nda taban oturumu yüzde 15- 17 arasında. Yeşil alan fazla olsun diye bunu yapıyoruz" dedi.