Çılgın mimar, 2023 yılı İstanbul'unu tasarladı

Çılgın projeleriyle tanınan İnanlar İnşaat'ın patronu Serdar İnan, en son geliştirdiği Sultanada'nın 2023'ün İstanbul'una layık olacağını söyledi

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
İnşaat sektöründe dikkat çekici işlere imza atan İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, İstanbul'da yeni bir "çılgın proje" için kolları sıvadı. İnan, Marmara Bölgesi için tasarladığı 21 farklı 'Altın Çağ' projesinin bugüne kadar sadece birkaçını açıkladı. Bunlar arasında yer ala ve benim de isim annesi şerefine nail olduğum 'Sultanada' projesinin detaylarını konuşmak için Serdar İnan'la buluştuk. "İstanbul'u marka şehir haline getirmek için çalışıyorum" diyen İnan, çılgın projelerini ve mimariye bakışını anlattı. İnan, bir yandan da 7 konut projesini tamamlamak üzere çalışmalar yürütüyor. Diğer çılgın projelerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağını söyleyen Serdar İnan, 21'inci asrın başkentinin İstanbul, 2023 İstanbul'unun başkentinin de Sultanada olacağını söylüyor.

YÜZDE 800 PRİM YAPACAK
Serdar İnan'ın "İstanbul'un en pahalı projesi, hatta gözbebeği olacak" dediği Sultanada, aynı anda her iki köprünün ve Ayasofya'nın da izlenebileceği Haydarpaşa açıklarında yer alacak. Su yerleşimi üzerine inşa edilecek proje, 6.2 milyon metrekarelik alanda yapılacak. Kıyıya 6 ila 8 km mesafede bulunacak Sultanada'nın toplam inşaat alanı ise 8.8 milyon metrekare. Projenin toplamda 100 milyon dolara malolacağını söyleyen İnan, "Metrekaresi 20 bin dolardan satışa çıkacak. Proje bittiğinde ise bu fiyat 160 bin dolara çıkacak. Prim açısından dünya rekoru kıracak. Yüzde 800 prim öngörüyorum. Çünkü başka bir alternatifi yok" diyor.

SİLUETİ BOZMAZ
Bütün İstanbul'u panaromik olarak gören Sultanada'nın siluete takılmayacağının altını çizen İnan, "Proje, tarihi yarımadayı da görecek. Ancak silueti ve ekolojik dengeyi sozmayacak şekilde tasarlanacak" diyor. Proje kapsamında rezidanslar, işyerleri, konutlar, villalar ve müzelerin yanı sıra havaalanı, cruz limanı ve metro ulaşımı da bulunacak.

ORTADOĞU'NUN MERKEZİ OLMALI
Dört farklı bölümden oluşan Sultanada, İstanbul'un mimarisinden esinlenerek tasarlanacak. Her bir bölüm farklı İstanbul olarak dizayn edilecek. Serdar İnan, Bizans'tan Roma'ya, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar birçok kültürün izlerini barındıracak projenin mimari literatüre geçecek şekilde tasarlanması gerektiğini ifade ediyor. İnan, "Eğer bir gün Avrupa Birliği gibi, Ortadoğu Birliği de kurulursa merkezi kesinlikle Sultanada'da olmalı. Bu projedeki binalar, ticari değil, topluma hitap etmeli" diyor.

350 BİN KİŞİ ADADA YAŞAYACAK
Sultanada'nın tamamıyla kazıklar üzerinde inşa edileceğini belirten İnan, dolgu ve kazık maliyetinin ise 20 milyar dolar olacağının altını çiziyor. İnan, "Başbakan'a kabul ettirirsek, 2 sene içinde ana proje tamamlanır. İki sene de zemin rehabilitasyonu tutar. 6 yılda da inşaat biter. 2023'te tamamlanmış olur diye düşünüyorum" diyor. 200 bin kişinin ikamet edeceği adada, oteller, donatı mekânları ve turizm fonksiyonu da hesaba katıldığında nüfus 350 bin kişiyi bulacak.