Çininin başkenti ‘Yaratıcı Şehirler’ arasına girecek

Kütahya çini sanatıyla dünyaya açılıyor. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olmak için başvuru yapmaya hazırlandıklarını söyleyen Başkan Saraçoğlu “Kültür hazinesi şehrimiz dünyaya açılacak” dedi

Çininin başkenti ‘Yaratıcı Şehirler’ arasına girecek
Kütahya Belediyesi'ni UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı heyecanı sardı. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na yapılacak olan başvuruyla eş zamanlı olarak, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Kütahya'daki çini sektöründe markalaşma ve katma değer üretimi hususlarındaki farkındalığı harekete geçirmek için uygulanması planlanan 'Kütahya Çini Güdümlü Projesi' de bulunuyor. Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı ile "Kütahya'da Dünyaya Açılan Kapı Projesi DFD Sözleşmesi"ne imza attı. Törende konuşan Başkan Saraçoğlu "2017 yılında yayınlanacak olan bu projeye yapacağımız başvuru neticesinde artık şehrimiz dünyaya mal olacak. Zaten bir kültür hazinesi olan şehrimizin dünyaya da açılması büyük önem arz ediyor. Bizler de bu açıdan bakarak bu proje için yapılması gerekenleri yapmak adına harekete geçtik" dedi.

7 BİN SANATÇIMIZ VAR
Saraçoğlu "Kütahyamızda çini sanatıyla uğraşan 7 bin ustamız var. Yaptıkları eserler dünyanın değişik yerlerinde bulunuyor. Biz bu açıdan dünyanın en iyi şehri olmayı hak ediyoruz. Şehrimiz tarihiyle, güzelliğiyle, sanatçıları ve bıraktığı eserlerle bunu çoktan hak ediyor. Ve biz hak ettiğimiz bu özel mirası Yaratıcı Şehirler Ağı'na katılarak tescilleyeceğiz" dedi. Saraçoğlu "Bu sayede şehrimizi dünyaya tanıtıp yaptığımız sanatın kalitesini göstermiş olacağız. Halihazırda Yaratıcı Şehirler Ağı'nın 69 üyesi bulunuyor. Ve biz de inşallah 70'inci olacağız" diye konuştu. Saraçoğlu "Bu proje için birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarıma, Zafer Kalkınma Ajansı'na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin olumlu geçmesini temenni ediyor, Kütahyamıza hayırlı olmasını istiyorum" görüşünü dile getirdi.
BİZE ULAŞIN