‘Müşteri kaliteyi süzgeçten geçiriyor’

1980’den beri yemek sektöründe faaliyet gösteren Urfalı Kardeşler, 2017 yılı için özel hazırladıkları 3 farklı spesiyal ile Eskişehir’in damak zevkini değiştirecek

‘Müşteri kaliteyi süzgeçten geçiriyor’
Eskişehir'de pide, kebap ve tatlı denince ilk akla gelen işletmelerden olan sektörün öncü temsilcisi Urfalı Kardeşler, 2017 yılında mönüsünü daha da zenginleştiriyor. 30 yılı aşkın tecrübesiyle kent halkının benimsediği ve kentle özdeşleşen marka haline gelen Urfalı Kardeşler, doğunun yemek kültürüyle Eskişehir'in yemek kültürünü harmanlamış durumda. Yönetici Hüseyin Atay'ın fikriyle ortaya çıkan ve ilk olarak 2016'da sofralara sundukları Urfa usulü ciğer şiş, Hilvan tavuğu ve künefe, 2017 yılında sofralarda müşterisiyle buluşacak. Atay, yaptığımız söyleşide bu 3 spesiyalin detaylarına değindi ve Urfalı Kardeşler hakkında sorularımızı cevapladı.

MALZEMESİ HATAY'DAN
Atay, "Müşterilerimize hazırladığımız Urfa usulü ciğer şiş, direk kuzu ciğerinden yapılan özenle hazırladığımız bir spesiyal. Püf noktası az baharatla servis edilmesi. Geçtiğimiz yıl müşterilerimizin çok hoşuna gitti. Hilvan tavuğu ise tavuk pirzoladan yapılıyor. Ve en taze tavuklardan seçiyoruz. Özel karışımlı baharatıyla harmanlandığında şişe dizilip servis ediliyor" diye konuştu. İkram ettikleri tatlılar hakkında da bilgi veren Atay, "Künefenin ise kadayıfını ve peynirini Hatay bölgesinden seçmekteyiz. Kendi baklava imalathanemizde sevgimizle yoğrularak müşterilerimize taze ve sıcak bir şekilde servis ediyoruz" dedi. Urfalı Kardeşler Pide Kebap Tatlı'nın şu anda 2 şubesi bulunduğunu belirten Atay, "Biri bilindiği üzere Astsubay Ordu Evi'nin karşısında, diğeri ise Hasan Polatkan Bulvarı'nda. Bir de baklava imalathanemiz mevcut. Bu 3 işletmede yaklaşık 35 personelle hizmet veriyoruz. İşletmenin markalaşmasının nedeni kalite. Müşteri kaliteyi hemen süzgeçten geçiriyor. Kaliteli malzeme, kaliteli işçilikle buşulup sofralara ulaşıyor" diye konuştu.

HİJYEN VE ŞEFFAFLIK ÖN PLANDA
Atay , Astsubay Ordu Evi karşısındaki şubesinde tek oturumda 150, Hasan Polatkan şubesinde ise tek oturumda 120 kişiyi ağırlayabildiklerini aktardı. Her kesimden insana hitap edebildiklerini ve toplu yemeklerde ise özellikle üniversitelerin öğretim üyeleri, doktorlar, avukatlardan oluştuğunu anlatan Atay, "Müşteriye kaliteli hizmet verebilmek için mutfağımızın hijyenini ve şeffaflığını ön planda tutuyoruz. Mutfaktaki ustalarımız her mönüyü müşterinin gözü önünde hazırlamaktadır. Ayrıca ev ve iş yerlerine paket servisimiz de mevcut. Baklava imalathanemizde hem sipariş üzerine hem de şubemizde perakende olarak sıcak satışımız var. Bayramlarda Eskişehir halkına 30 yıllık tecrübemizle ev baklavası ve fıstıklı baklava siparişlerini ulaştırmaktayız. Mobil uygulamamızla siparişler online olarak alınarak evlere hizmet verebiliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN