Sivrihisar’da tarih ayağa kalkıyor

Sivrihisar Belediyesi’nin Askeri Hastane projesi bitmek üzere. Yıkılmaya yüz tutmuş olan ve atıl bir durumda bulunan hastanenin restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Eski Askeri Hastane, bundan sonra çok amaçlı konferans salonu olarak hizmet verecek

Sivrihisar’da tarih ayağa kalkıyor
Sivrihisar Belediyesi tarihine sahip çıkmaya devam ediyor. 2014 yılında Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda büyük ödülün sahibi olan Askeri Hastane'nin projesi tamamlandı. Yıkılmaya yüz tutmuş olan ve atıl bir durumda bulunan hastane için restore çalışmalarında sona gelindi. Restorasyon çalışması sonrası ilçe büyük bir konferans salonuna kavuşacak. Eski Askeri Hastane için hazırlanan projede kongre, seminer, çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Sivrihisar ilçesi büyük bir kültür merkezine haline gelerek kültürel etkinliklerini tarihle iç içe yaşayacak.

BÜTÇESİ BİR MİLYON 900 BİN TL
Restorasyonu gerçekleştiren Kaan Restorasyon Müdürü Doğan Ünsal ilçeye kazandırılan kongre merkezi çalışmalarını SABAH'a anlattı: "2016 yılının Şubat ayında ihalesi yapılan ve 2016 Aralık ayında tamamlanan bu projenin toplam bütçesi bir milyon 900 bin TL civarındadır. Bu restorasyon ve onarım çalışması sonucunda Sivrihisar ilçemizde bulunan atıl halde olan tarihi binayı çok amaçlı konferans salonu olarak geri kazanmış olduk. Çalışmalarımız boyunca orijinal hiçbir detayına dokunmadan aslına uygun restorasyonu gerçekleştirdik. Yerden bağlantılı bir konstrüksiyon üzerine duvarlara dokunmadan salonu yaptık, çıkışı kolaylaştırmak amacıyla engelliler ve yaşlılar içinde tüm detayları ile düşünülmüş projeyi uyguladık. Bu yapılar son dönem Osmanlı yapılarıdır. Şimdi de bu alan içerisinde bulunan Sivrihisar eski Askerlik Şubesi'ni kent müzesi haline getirmek için çalışmalara başladık. 2017 sonlarına doğru da bu binayı Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü denetimleri ve kontrolleriyle tamamlamayı planlıyoruz. Hastane binası önceden yangın geçirdiği için hasarlı durumdaydı. Sadece dört duvarı kalmıştı. Askerlik şubesi binasının ise fiziki durumu gayet iyi durumda olmasına rağmen restorasyon çalışmalarımız sonucu Kent müzesi haline gelecek, sonrasında yapılacak çevre düzenlemeleriyle birlikte ziyaretçilerine kapılarına açacak. Tarihimizi ve eserlerimizi seven bir firma olarak yeni işlerde de görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Bu tarz yapılar bizim değerlerimiz ve bizler işimizin önemini biliyoruz. Bu doğrultuda ilerliyoruz. Girişimleri sonucu bölgeye böyle büyük değerleri kazandıran Eskişehir Valiliğine ve Sivrihisar Belediye başkanlığına herkesin teşekkür etmesi gerektiğine inanıyorum."
BİZE ULAŞIN