Mihalıççık kirazı bir marka olacak

Mihalıççık kirazı bir marka olacak

Bu yılki Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali’ne katılanlar, hem kiraza hem eğlenceye doydu. Başkan Uysal, “Kirazımız dünya markası olacak” dedi

Bu yıl 39. kez düzenlenen Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali'nde 2017 yılının en iyi kirazları yarıştı. 20 bin vatandaşın katıldığı festivalde konuşan Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal, "Mihalıççık kirazı bir dünya markası olacak" dedi.

20 BİN KİŞİ KATILDI
Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali, bu yıl oldukça renkli geçti. 9 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen festivale katılım yüksek oldu. Kalburcu Mesire alanında düzenlenen festivale yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Mihalıççık Kaymakamı Göksel Yüksel, Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal ve Miyad Derneği Başkanı Nurettin Kaba'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivalde, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Sayın Emine Nur Günay ile Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan da konuklar arasında yer aldı.

EN İYİ KİRAZ SEÇİLDİ
Büyük ilgi gören festivalde Mihalıççık'ta yetiştirilen birbirinden güzel ve lezzetli kirazlar yarıştı. Milletvekili Günay, Kaymakam Yüksel ve Başkan Uysal'ın da yer aldığı Jüri, 2017 yılının en iyi kirazını seçti. Dereceye giren kiraz yetiştiricilerine ödül verildi.

ÇUVAL VE YUMURTA YARIŞMASI
Festivalde ayrıca yoğurt yeme, halat çekme, yumurta taşıma ve çuval yarışmaları da gerçekleştirildi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği yarışmalar renkli görüntülere sahne oldu. Yarışmalara gönüllü olarak katılan vatandaşlar hem eğlenirken hem de ortaya çıkan keyifli görüntülerle festivale katılanlar eğlenceli vakit geçirdi. Yarışmalarda birinci olanlar çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

MEHTERAN COŞTURDU
Festivale katılanlar mahalli sanatçıların verdiği konserlerinin yanı sıra mehter takımının marşlarıyla coştu. İllüzyon gösterisinin yanı sıra cansız manken ve develer de festivalin en ilgi gören etkinliklerindendi. Yaklaşık 100 bin metrekare yüz ölçümüne sahip Kalburcu Mesire yerinde düzenlenen festivalde vatandaşlar bir yandan eğlenirken aynı zamanda ailecek piknik yapmanın tadını çıkardı. Festival alanına ulaşım Eskişehir il merkezinden festival alanına kaldırılan ücretsiz otobüslerle sağlandı. Festivalde Mihalıççık Belediyesi tarafından vatandaşlara kiraz, etli pilav ve ayran ikramı yapıldı.

KİRAZIMIZI DÜNYA TANIYACAK
Festivalde konuşan Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal, Mihalıççık kirazını bir dünya markası haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, "Şu anda patent çalışmaları sürüyor. Kirazımızı dünya tanıyacak. İlçemizle özdeşleşen ve bir kültür haline gelen kiraz festivalimizi de nesilden nesile aktarmak için çalışıyoruz" dedi

TURİZME KATKI
Festivale olan ilginin ve coşkunun kendilerini mutlu ettiğini belirten Başkan Uysal, sosyal etkinliklere çok önem verdiklerini söyledi. Gerek ilçe turizmine katkı sağlamak, gerekse de kaybolmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri yaşatmak ve halkla sürekli iç içe bulunmayı amaçladıklarını kaydeden Uysal, "Bu yıl içerisinde düzenlediğimiz 'Kızak festivali' ve 'Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri' de yoğun ilgi görmüştü. Sosyal etkinliklerle devam edeceğiz" diye konuştu.

ÜLKEYE DEĞER KAZANDIRACAK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay ise, festivalde bulunmaktan duyduğu mutluluğu belirterek Mihalıççık kirazını ülkeye katma değer kazandıracak bir marka haline getirmeye çalıştıklarını anlattı. Günay, Türk Patent Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmaların ardından Mihalıççık kirazının uluslararası bir kiraz markası olarak bütün dünyada tanınmaya başlanacağını ifade etti.

AKŞAMA KADAR SÜRDÜ
Festival sabah erken saatlerde başlayıp akşam saatlerine kadar sürdü. Festivale katılanlar arasında, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade, AK Parti İlçe Başkanı Volkan Doğan, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Özlem Yalçın da vardı.
BİZE ULAŞIN