Eskişehir’de Güneydoğu’nun lezzetleri

Urfa Kebap işletmecisi Hüseyin Atay, her zaman taze et ve sebzeler kullanarak Eskişehirliler’in damak tadını yakaladıklarını söyledi. Atay, “Temizliğe çok önem veririz. Kebap işi ustalık gerektirir. İyi ustalarla çalışırız” diye konuştu

Eskişehir’de Güneydoğu’nun lezzetleri
Eskişehirlilerin damak zevkine Güneydoğu Mutfağı'nın birbirinden güzel lezzetlerini yıllardır sunan Urfa Kebap işletmecisi Hüseyin Atay ile kebap kültürü ve işletmesi üzerine söyleştik.
Lezzet köşemize hoş geldiniz Hüseyin Bey.
Hoş bulduk, teşekkür ederiz bizi konuk aldığınız için.
Eskişehir'in isim yapmış marka kebapçılarından birisiniz. Ne zaman faaliyetlere başladınız. Şubeleriniz var mı?
1980'den beri faaliyetteyiz. Merkez ve iki şubeden oluşan bir yapıyız.

ÖZEL HİSSETTİRİYORUZ
37 yıl olmuş. Kolay değil, 37 yıldır ayakta kalmak sırrınız nedir?
Her zaman taze ürün kullanırız (et ve sebzeler), temizliğe çok önem veririz ve kebap işi ustalık gerektirir; iyi ustalarla çalışırız, servis kalitemiz iyidir. Biz burada yıllardır müşterilerimizle aile gibi olduk artık Osmangazi üniversitesinden milli eğitim müdürlüğünden değerli hocalarımız gelirler her gün onları ağırlarız sohbet muhabbetle yemekleri yerler kimin kaç şekerli çay içtiğini yemekten sonra hangi tatlıyı yediğini biliriz. Müşterilerimiz memnun bizlerde mutluyuz en büyükte sır bu sanırım. Özel günlerde de özel hissettiriyoruz. Müşterilerimize mesela 14 Şubat'ta mum ışığında masalarda ve kemancı eşliğinde karşılıyoruz gün boyu.

ÖZENLE HAZIRLANIYOR
Serviste hızlı olmak çok önemli değil mi?
Evet, gerek işletmemize gelenler gerek dışarıdan sipariş verenler için hızlı servis yapmamız müşteri memnuniyetini artıran bir unsur. Mobil bir uygulama ile dışarıdan hızlı sipariş alma imkânımız var. Paket servisimizle de en kısa zamanda ulaştırıyoruz siparişlerimizi.

LEZZET İDDİASI
Lezzetlerinizden bahsedelim biraz da...
Pide, kebap, döner, iskender çeşitlerimiz var. Tatlı olarak özel baklavamız var. Hepsi özenle hazırlanıyor. Biz yemek kalitesin lezzet olarak hep iddialıyız. Kış sezonuna girmek üzereyiz menümüze yeni eklediğimiz özel Urfa usulü hilvan tavuk ve özel Urfa usulü ciğer şişimizi herkese tavsiye ediyorum. Soğuk kış günlerinin iç ısıtan vazgeçilmezi olmaya adayız bu menülerle bekliyoruz herkesi.

HER YERDEN MÜŞTERİMİZ VAR
Müşteri kitleniz nasıl?
Akademisyenler, bürokratlar, iş adamları, esnaf, bayan grupları, öğrenciler... yani her yerden müşterimiz mevcut fiyat politikamız orta düzeyde olduğu için tek bir kitleye hitap etmiyoruz .lezzetimiz tüm damak tadına fiyatlarımızda her cebe hitap ediyor ..Sağ olsunlar, onları memnun ettiğimiz için onurlu ve mutluyuz.
BİZE ULAŞIN