Nevşehir’e kitap okuma parkı

Kalkınma Bakanlığı  Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, KOP Bölgesi’nde,  Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılarak Sürdürülebilirliğin Sağlanması (OKASS) Mali Destek Programı kapsamında, Nevşehir Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de  ortak olduğu “Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi” ne ilişkin proje uygulanmaya başlandı.

Nevşehir’e kitap okuma parkı

Şehir merkezinde ortaokul kademesi 5.sınıfta eğitim alan yaklaşık 2.000 öğrencinin, öğretmen ve ebeveynleriyle birlikte kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla Atatürk Bulvarı üzerindeki alanda ' Kitap Okuma Parkı'n oluşturuldu.

Kitap Okuma Parkı'nın hizmete kazandırılması nedeniyle düzenlenen törene Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile bazı daire ve okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende daha sonra, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de ortak olduğu "Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi" ne ilişkin olarak katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Protokol mensuplarının ve vatandaşların park içerisinde bulundurulan Kitap Toplama Kumbarasına kitap bağışında bulunması ve sokak Kütüphanesinden aldıkları kitapları bir süre öğrencilerle birlikte okumaları ile devam eden tören de daha sonra, en çok kitap okuma yarışmasında dereceye giren 7 öğrenciye elektronik kitap okuma cihazları verildi. Başarılı olan öğrencilere hediyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Savaş Benli, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer kamu hastaneleri birliği genel sekreteri Muhammed Çömçe ile diğer protokol mensupları tarafından törenle verildi.

Kitap Okuma Parkı ,kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik tasarlanmış bir dizi bölümlerden oluşuyor. Kitap şeklinde tasarlanmış sensörlü banklar da Hacı Bektaş Veli, Damat İbrahim Paşa, Mehmet Akif Ersoy ve Merkepli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz'ün hayat hikayelerinin yanı sıra, bankın yanında bulunan butona basılarak çeşitli şairlerin şiirleri ve, kitap tanıtımlarını dinleyebilecekler. Kitap Okuma Parkında, bir de sokak kitaplığı oluşturuldu. Tanıtımı yapılan kitaplar, kitaplıkta sergilenerek, vatandaşın ilgi alanına giren kitapları ücretsiz olarak temin etmeleri sağlanacak.

Kitap Okuma Parkı'nda ayrıca vatandaşların kitap bağışında bulunmaları amacıyla bir de Kitap Bağış Kumbarası da oluşturuldu. Bağışlanan kitaplar, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nce oluşturulan bir komisyon tarafından incelendikten sonra sokak kütüphanesinde vatandaşların hizmetine sunulacak.

Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya ,malisef ülkemizin büyük problemlerinden biri okuma alışkanlığının yaygın olmaması gelişmiş ülkelere baktığımız zaman okuma oranın çok yüksek olduğunu görüyoruz. Fakat ülkemizde yapılan araştırmada okuma oranı oldukça az okuma oranını artırmak kitap sevgisini aşılamak maksadıyla Konya Ovası Projesi (KOP) ile bir proje hazırladık. Nevşehir Belediyesi Milli eğitim müdürlüğü ile birlikte hazırladık,halkımızı ve çocuklarımızı okumaya teşvik amacıyla bütçesi küçük 50 bin lira yapacağı işlev açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz.

İl Millieğitim müdürü Murat Demir ise yaptığı açıklamada Belediye ile milli eğitim müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği bir proje kitaplar konuşuyor Nevşehir okuyor projesi kapsamında 50 Bin TL'lik proje bedeli olan sokak kütüphanesinin amacı kitap alamıyacak durumda olan arkadaşlarımızın, vatandaşlarımızın , kardeşlerimizin bu kumbaradan faydalanmaları buraya gelerek istedikleri kitabı alabilmeleri okuyup tekrar yerine koyuyor götürebiliyorlar biz tekrar yerine kitap koyacağız.Banklara oturduğunda Belediyemiz özel bir şekilde hazırladığı konuşan bankları dinleye biliyorlar eeği geçenlere teşekkür ediyorum,dedi

BİZE ULAŞIN