Eskişehir'de lahana turşusuna yoğun talep

Prof. Dr. Canan Karatay'ın açıklamaların ardından müşterilerine lahana turşusu yetiştirmekte güçlük çeken satıcılar, işlerinin bu haberler yüzünden hayli arttığını belirtiyorlar.

Eskişehir'de lahana turşusuna yoğun talep

Sağlık açısından birçok yararı olan turşular, özellikle soğuk havalarla birlikte daha fazla talep görüyor. Daha çok salatalık, havuç, kornişon gibi sebzelerin turşuları tercih edilirken, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın açıklamalarının ardından turşucular müşterilerine 'Lahana turşusu' yetiştirmekte zorlanıyor. Canan Karatay'ın "Lahananın turşusu, dünyanın en önemli tıbbi malzemelerinden biridir. Kanser olmanızı önler, kalp hastası olmanızı önler, alzheimer olmanızı önler, karaciğerinizin yağını giderir, şekerinizi düzenler" demesi üzerine, vatandaşlar lahana turşusuna daha çok talep göstermeye başladı.

Eskişehir'de 17 yıldır turşuculuk yapan Güray Atalay, turşuya soğuk havalarda ilginin arttığını söyledi. Atalay, "Turşu, özellikle soğuk dönemlerde fazlasıyla tüketiliyor. Ama lahana satışlarında bir haftadır acayip bir yükselme var. Lahana doğal probiyotikdir. Karaciğer yağlanmasını engeller, şekeri düzenler. Canan Karatay'ın da dediği gibi lahana turşusunun faydası saymakla bitmiyor. Gerçekten şu aralar lahana turşusunu müşterilerimize yetiştiremiyoruz. Çok yoğun talep var" dedi.

"CANAN KARATAY'IN HABERİNİ DUYANLAR BURAYA GELİP LAHANA TURŞUSU ALIYOR"

Lahana turşusu satışlarının Karatay'ın haberinden sonra yüzde 60 arttığını söyleyen Güray Atalay, "Canan Karatay'ın haberini duyanlar buraya gelip lahana turşusu alıyor. Talebe yetişemediğimiz için normalde yaptığımızın iki katını yapmaya başladık. Canan Karatay da haber bahsetti 'turşunun doğallığı çok önemli' diye. Biz tamamen kendi imalatımız olarak doğal turşu üretiyoruz. Lahana turşusundan ziyade haberlerden sonra suyunu günde 5 bardak içen müşterilerimiz de var. Lahana turşusunun kilo fiyatı 12 lira. Genelde müşterilerimiz minimum yarım kilo olarak alıp sonradan bu rakam artırıyor" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN