Soğuk ayların gizli ısıtıcısı helvaya talep artıyor

Özellikle kış aylarında vücut ısısını korumasının yanı sıra uzun süre tokluk hissi de veren helvaya talep artmaya başladı.

Soğuk ayların gizli ısıtıcısı helvaya talep artıyor

Genellikle yaz aylarında müşteri potansiyelini kaybeden helva sektörü, havaların soğuması ile birlikte yeniden hareketlendi. Halsizlik ve açlık hissine karşı bire bir olan helva, vücudu sıcak tutmanın da en kolay yollarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Eskişehir'de 35 senedir helvacılık yapan Rasim Olcay, yaz aylarında helva satışlarında ciddi bir düşüş yaşadıklarını, ancak havaların soğuması ile birlikte yeniden esnafın yüzünün güldüğünü belirtti. Yaz aylarındaki düşüşün şaşırtıcı olmadığını kaydeden Olcay, "Kışın talep artar. Yazın azalır. Havalar soğudukça helvaya olsun, tatlıya olsun ilgi çoğalır. Şuan bu süreçteyiz. Helvanın bin bir türlü yararı var. Vücudu sıcak tutar, zinde tutar, tok tutar. Kış aylarında helva yiyen adam üşümez. Kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Günde 1 kilo helva yiyenini bile gördüğümüz oldu. Helva, vatandaşlarımızın vazgeçemediği bir tatlıdır" şeklinde konuştu.

'ÇIRAK BULMAK ZORLAŞTI'

Helva sektöründeki çırak yetersizliğine de değinen Rasim Olcay, uzun süredir bu işi yapan birisi olmasına rağmen işçi sıkıntısının en çok yaşandığı dönemde olduklarını söyledi. Fabrikasyon ürünlerin çoğaldığını aktaran Olcay, şunları kaydetti:
"Teknoloji de çırak yetişmesini engelledi, ama şuanda bile geleneksel yöntemlerle helva yapımının devam ettiğini söyleyebiliriz. Öte yandan her meslekte olduğu gibi bizde de çırak bulmak zorlaştı. Açıkçası şuan bu sektör 'Ben bu işi seviyorum, ölene kadar yaparım' diyenler sayesinde dönüyor."

BİZE ULAŞIN