Eskişehirliler Aşık Mahzuni Şerif’i unutmadı

Odunpazarı Kent Konseyi tarafından düzenlenen Aşık Mahzuni Şerif’i Anma Gecesi Devri Mahzuni İmza ve Ali Mahzuni Dinleti Etkinliği’nde, Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni müzik dinletisi gerçekleştirdi. Gecede ayrıca ‘Devri Mahzuni’ kitabının yazarı CHP Parti Meclis Üyesi Ali Öztunç’un da kitaplarını imzaladı.

Eskişehirliler Aşık Mahzuni Şerif’i unutmadı

Odunpazarı Belediyesi Hasan Polatkan Kültür Merkezi'nde düzenlenen Aşık Mahzuni Şerif'i Anma Gecesi'ne; Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, CHP Parti Meclis Üyesi Ali Öztunç, Aşık Mahzuni Şerif'in oğlu Ali Mahzuni, Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru'nun yanı sıra çok sayıda Mahzuni Şerif hayranı katıldı.

Aşık Mahzuni Şerif'in anısına gerçekleştirilen gecede konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, "Bizim gençliğimizin devrimci aşığı Aşık Mahzuni Şerif'i dinleyeceğiz. Ancak bunun yanında bizim devrimci arkadaşımız Ali Öztunç'un kitabını da göreceğiz. Hem geldiği hem de bu kitabı yazdığı için kendisine teşekkür ediyorum. Hem de Ali Mahzuni'ye bize babasını hatırlatacağı için teşekkür ediyorum. Mahzuni ile ilgili pek çok şey söylenebilir. Bugün okuyalım ve dinleyelim. Odunpazarı Kent Konseyi'ne de yaptığı bu çalışmalar için teşekkür ederim. Bu işleri, daha da geliştirerek artırmamız gerekiyor" dedi.

"ANADOLU'NUN AYDINLANMASININ ÇAĞDAŞ İSMİDİR"

Gece'de konuşan isimlerden biri de Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Ali Öztunç oldu. Bugünün sanatçılarının toplumsal sorunlara değinen bu tip mesajlar vermediğini kaydeden, konuşmasının bir bölümünde Öztunç, "Anadolu'nun gariban, yoksul köylüsünün feryadını, derdini türküleri ile sazıyla kentlerde ki beyaz yakalılarla buluşturan isimdir. Vatandaşın sıkıntısını Ankara'ya siyasilere ileten isimdir. Biz bu kitabı niye yazdık? Böylesine bir değerin, önemli bir ismin gelecek nesiller tarafından tanınması için. Unutulmaması için yazdık ve kaleme aldık. 50 -100 yıl sonra, dostlar, gençler tanısınlar ve okusunlar. Bir Mahzuni geçti bu dünyadan o kısacık hayatında neler yazmış desinler diye bu kitabı kaleme aldık. Buraya kadar geldik, belediye başkanımızdan bir ricamız olacak. Âşık Mahzuni Şerif'in adı Odunpazarı'nda bir parka yakışır. Eğer mümkün ve uygunsa büyük ozanımızın adını Eskişehir'de ki bir parka verirseniz çok mutlu oluruz. Aşık Mahzuni'nin 30 eserini 30 önemli isim, tanıdık isim, hep birlikte stüdyoya girerek ve Mahzuni'ye Saygı Albümü yaptılar. Önümüzde ki bir iki hafta içinde çıkacak. Selda Bağcan da var, pop sanatçıları da var. Bunların içinde Demet Akalın, Funda Arar gibi isimlerde var. O çıktığında Mahzuni Şerif'in özlediğimiz türkülerini de yaygın bir şekilde dinlemiş oluruz" şeklinde ifade etti.
Mahzuni Şerif'i Anma Gecesi'nde konuşan bir diğer isim de Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru oldu. "Altını çizmek istediğimiz ve sanata gönül verenlere vefa borcumuzu ödememiz gerekiyor" diyen Kumru, Aşık Mahzuni'nin de Cumhuriyet döneminin en önemli isimlerinden birisi olduğunu vurguladı. Kumru konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Sadece sazı sözü ile değil, halk müziği içinde ki önemli eserlere imza atması ile de bir çizgi adamı idi, felsefe adamıydı. Ciddi bir düşünürdü. Bunu neden söyleyebiliyoruz? Siyasal anlamda kendi iktidarlarına bile sazı ve sözü ile eserleri ile anlatmaya çalışan büyük bir ustaydı. Yaşadığı dönemlerde en büyük ozanlardan birisi olarak anılıyordu. Hala Cumhuriyet döneminin en büyük ozanlarından birisidir. Hayatı ile ilgili 10 kitap yazılmış. Son kitapla yaşadıkları konusunda ciddi anekdotlar var."

Konuşmaların ardından Ali Mahzuni Şerif'in sahne alarak babasının eserlerini seslendirdi. Dinletinin sonunda Aşık Mahzuni Şerif'in "Sarı Saçlı Mavi Gözlüm" adlı türküsünü geceye katılanlar hep birlikte söylendi. Gecenin sonunda ise CHP Meclis Üyesi Ali Öztunç, Aşık Mahzuni Şerif'in hayatından kesitlerin olduğu "Devri Mahzuni" adlı kitabını katılımcılar için imzaladı.

BİZE ULAŞIN