Tutuklu Ve Hükümlülerin ‘Özgür Renkler’ Sergisi

Tutuklu Ve Hükümlülerin ‘Özgür Renkler’ Sergisi
Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yatan tutuklu ve hükümlüler tarafından yapılan resimlerden oluşan ‘Özgür Renkler’ adlı sergi, Espark Alışveriş Merkezi’nde (AVM) açıldı.
Cezaevinde yatmakta olan hükümlü ve tutukluların topluma yeniden kazandırılması, tahliye sonra sosyal hayata yeninden adapte olabilmeleri, serbest hayatta kendileri için iş fırsatları oluşturabilmeleri, boş zamanlarını verimli geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurumdaki hobi atölyesinde yapılan resimlerin sergi açılışı ECE Türkiye tarafından yönetilen Espark AVM’de gerçekleşti.
Serginin açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Eskişehir’de bugüne kadar çok sayıda resim sergisi açtığından bahsederek, bu serginin diğerlerinden farklı olduğunu söyledi. Günay, “Bugüne kadar açtığım resim sergilerinin hepsi bundan farklıydı. Çünkü onlar özgür insanlardı, bunlar özgürlüğü çeşitli nedenlerle kısıtlanmış ama buradan bir şey görüyoruz ki, özgürlükleri kısıtlansa da kısıtlanmasa da içimizdeki oluşturucu güç durmuyor. Bu sadece mahkumların içindeki güç değil, ben bu işin başındaki arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.
Cezaevi Savcısı Mehmet Müsebbih Ergin ise, yaklaşık 3 senedir Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan sorumlu olduğundan bahsetti. Kurumun Türkiye’nin en büyük cezaevlerinden biri olduğunu ve yaklaşık bin 500 hükümlü bulunduğunu aktaran Ergin, “Bu hükümlülerin birçoğu çok uzun süredir, 40 senedir 50 senedir hapis cezaları olan ve burada bir takım mecburiyetlerle hayata bağlanan insanlar. Bu sadece onların sosyal hayata bağlanması için değil, doğrudan hayata bağlanmaları için gerekli olan uğraşılardan biri de hobi atölyesinde resim çalışmasıdır. Başka çalışmalarımız da var. Birtakım lületaşı işlemeleri, konfeksiyon gibi çalışmalar da var. Bu hükümlülerimiz yaptıkları resimlerde hayal ettikleri dünya özelliklerini tuvallere yansıtmışlar. Bu güzellikleri gördüğümüzde umutlanıyoruz. Çünkü burada karamsar bir tablo yok. Çoğunluğunu geleceğe, hayata bağlanmaya, hayattan kopmamayı yansıtıyor” ifadelerini kullandı.
60 eserin yer aldığı ve 1 Mayıs tarihine kadar sanatseverlerle buluşacak olan serginin açılışına Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Odunpazarı Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu, Kurum Müdürü ve personel ile davetliler katıldı.
BİZE ULAŞIN