Eskişehir’de ‘Osmanlı Sokağı’ Açılışı Yapıldı

Eskişehir’de ‘Osmanlı Sokağı’ Açılışı Yapıldı
Baksan Mesleki Eğitim Merkezi, mobilya, inşaat ve resim öğretmenleri tarafından hazırlanan Odunpazarı Evleri konseptli Osmanlı Sokağı’nın açılışı yapıldı.
Giydirme yöntemiyle okulun idare katına yapılan konseptin açılışına; Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Tepebaşı İlçe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanı Ekrem Birsen, Baksan Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü İlham Özata, öğretmenler ve davetliler katıldı.
Baksan Mesleki Eğitim Merkezi’nin 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecine büyük katkılar sağladığını aktaran Vali Güngör Azim Tuna, açılış esnasında yaptığı konuşmada, yapılan çalışmanın önemine dikkat çekti. Mesleki eğitimde edinilen becerinin önemine vurgu yapan Vali Tuna, “İnsanımıza bir beceri kazandırmak, mesleki formasyon kazandırmak anlamında yapılacak çok şeyler var. Eskişehir’de çok şükür bunun sağlam bir alt yapısı var. Kendi kültürümüze, tarihimize ve Eskişehir’in kültürüne yönelik Baksan Eğitim Merkezi’nin yaptığı güzel çalışmalar var. Bu kültürün yaşatılması bizim için tabi ki çok anlamlı” diye konuştu.
“KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK KUŞAKLARA HİSSETTİRMELİYİZ”
Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Tuna, bu tür çalışmalarda sınır olmadığını, bundan sonra yapılacak çalışmaların ise daha da iyi olacağını söyledi. Bu çalışmaya sadece nostaljik anlamda bakılmaması gerektiğini aktaran Vali Tuna, “Kendi kültürümüzün başka unsurlarını da yerleştirebilirsek ve bunu yeni kuşaklara hissettirebilirsek, eminim ki daha faydalı bir iş yapmış oluruz” şeklinde ifade kullandı.
Ecdat tarafından miras bırakılan Odunpazarı Evlerinin sağlıklı ve huzurlu olduğunu dile getiren Vali Tuna, bu projenin ulusal ve uluslararası fuarlarda sergilenmesini istedi. Evlerin mimari açıdan çok estetik olduğuna dikkat çeken Vali Tuna, bu konseptin evin bir köşesine yapılabileceğini söyledi.
“Osmanlı Sokağı Baksan da Canlanıyor” adlı proje kapsamında, seçilen 4 adet Odunpazarı Evinin bir benzerini okulun idare katında yaptıklarını aktaran Baksan Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü İlham Özata, “Değerler eğitiminde, ileriye dönük olarak geçmişten gelen kültürümüzü diğer kuşaklara aktarmak istiyoruz” dedi.
Okulun 30 yıldır faaliyet gösterdiğini söyleyen Müdür Özata, “Osmanlı Sokağı” projesinin 4 aylık bir süre içerisinde hayata geçirildiğini sözlerinin sonuna ekledi.
BİZE ULAŞIN