Eskişehir’deki Cinayet Davası

Eskişehir’de eşi, kayınbiraderi ve teyzesinin oğlunu öldürdüğü, kayınvalidesini de yaraladığı ileri sürülen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuklu sanık Soytürk Çeledir (33), maktullerden Çiğdem Çeledir ve Muhammet Mustafa Çelik’in yakınları ile olayda yaralanan kayınvalide Aynur Çelik ve taraf avukatları hazır bulundu.
Duruşmada tanık olarak dinlenilen Arif Uslu, olayı gördüğünü ve cinayetin nasıl meydana geldiğini anlatarak, "Olayın meydana geldiği evde ben de vardım. Soytürk Çeledir eve geldi ve eşi Çiğdem’e ’geliyor musun gelmiyor musun?’ diye sordu. Çiğdem de gelmeyeceğini söyleyince sanık silahını çıkardı ve eşinin başına iki el ateş etti. Sanık daha sonra kayınvalidesi ve kayınbiraderine de ateş ettikten sonra evden kaçtı" dedi.
Tanıklardan Ümit Işık da, Çiğdem Çeledir’in eşinden 7 yıl şiddet gördüğünü öne sürerek, maktulün geçen yıl kadın sığınma evine yerleştiğini dile getirdi. Işık, sanığın eşini ve ailesini ölümle tehdit ettiğini kaydederek, "Yeğenim Çiğdem ve eşi Soytürk’ün boşanma davası sürüyordu. Sanık, olaydan 15 gün önce ’boşanma davasını geri çekmezseniz ortalığı kan gölüne çeviririm’ diye tehditte bulundu. Ayrıca aldatma olayı yoktur. Sanık yine olaydan 15 gün önce ’Sütte leke var, eşimde leke yok’ demişti. Çiğdem’in 7 yıl boyunca cep telefonu bile olmadı. Evden yalnız olarak dışarı çıkmışlığı yoktur" diye konuştu.
Öte yandan Salih Işık, Aysel Çelik, Ahmet Kaya, Fesih Işık ve Nevzat Kaya da tanık olarak dinlendi.
Tanık ifadelerinin ardından söz hakkı verilen Soytürk Çeledir ise, duruşmanın kapalı gerçekleştirilmesini isteyerek, çocuklarının şahitliğinde olayın meydana geldiği ve evde keşif yapılmasını talep etti. Çeledir, “Duruşmada gizlilik kararı verilmesini istiyorum. Evimde keşif yapılmasını talep ediyorum. Çocuklarımın karşılaşacağı problemlerle tekrar huzurunuza çıkmayı istemiyorum. Olayın en iyi tanıkları olan çocuklarımın da dinlenmesini istiyorum, tek şahidim onlar. Hasbelkader buraya geldim. Burada bir aile dramı var. Baro tarafından bana verilen avukatı da kabul etmiyorum. Onur ve şerefini kaybeden bir insanım. Duruşmayı avukatsız götürmek istiyorum. Kendimi nasıl ifade edebileceğimi bilmiyorum. Delilleri karartan şeyler gerçek değildir, tanıkların ifadeleri yanlıştır” ifadelerini kullandı.
Sanığın taleplerini reddeden ve teyzesinin oğlu Birol İnce’yi öldürme suçundan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın bu dosya ile birleştirilmesine karar veren heyet, duruşmayı 14 Ağustos 2015 tarihine erteledi.
OLAYIN GEÇMİŞİ
Yenikent Mahallesi Öztem Sokağı’nda 20 Ocak 2015 tarihinde meydana gelen olayda, Soytürk Çeledir’in eşi Çiğdem Çeledir ve kayınbiraderi Muhammet Mustafa Çelik’i öldürüp kayınvalidesi Aynur Çelik’i yaraladığı ileri sürülmüştü. Aynı gün Turgutlar Mahallesi’nde de teyzesinin oğlu Birol İnce’yi öldürdükten sonra kaçtığı öne sürülen Çeledir, 2 Şubat’ta yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Sanık Soytürk Çeledir hakkında Birol İnce’yi öldürmek suçundan Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde, eşi Çiğdem Çeledir ve kayınbiraderi Muhammet Mustafa Çelik’i öldürüp kayınvalidesi Aynur Çelik’i de yaralama suçundan da Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.
BİZE ULAŞIN