Orman Bölge Ekiplerine Yangın Eğitimi

Orman Bölge Ekiplerine Yangın Eğitimi
Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekiplere uygulamalı bir şekilde işbaşı eğitimi veridi.
Bir süredir devam eden işbaşı eğitimlerinin sonuncusu Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Kocakır Yangın Harekat Merkezinde yapıldı. Orman İşletme Müdürü Akın Akman’ın organizasyonu ile bir araya gelen ilk müdahale ekiplerine, önce Bölge Müdür Yardımcısı Adil Koçaslan, Koruma Şube Müdürü Levent Özpolat ve Makine Mühendisi Erhan Doğukan tarafından iş güvenliği, yangından korunma yolları, söndürme teknikleri anlatıldı. Daha sonra itfaiye araçlarının teknik özellikleri, kullanılan ekipmanlar ve kullanış şekilleri hakkında bilgiler verildi. Araç operatörlerine “İleri Sürüş Teknikleri” gösterildi. Zorlu ve engebeli arazi şartlarında araçların tam verimle kullanılması amaçlandı. Yeni gelişen teknik ve metotlar öğretilerek birde uygulama yaptırıldı.
Eğitimlere, Orman Bölge Müdürü Recep Ateş de katılarak Orman yangınlarını söndürmekle görevli olan personele hitaben bir konuşma yaptı. Yağışlı bir ilkbahar geçirildiğini söyleyen Recep Ateş, “Yağmurlar ormanlarımız için avantaj olsa da, ormanlık alanlarda oluşan otlar kuruduğunda yanmaya hazır hale gelecek ve büyük bir risk olacaktır. Yangınlara müdahale ederken önce can güvenliğinizi düşünmenizi istiyorum. Ağaçları yeniden dikeriz, ormanları tekrar oluştururuz ama size bir şey olursa geri getiremeyiz. Hızlı ve etkin müdahale yapacağız fakat panik yapmayacağız. Hepimizi zorlu bir yaz bekliyor. Yangınların en az çıktığı, kazasız bir sezon diliyorum” dedi.
Daha sonra yangın gözetleme kulesinden verilen bir temsili bir ihbar üzerine, ekipler topluca hareket ederek bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatta ekipler, hızlı ve etkin müdahale ile kendilerini kanıtladı.
BİZE ULAŞIN