(Özel Haber) 9 Yıldır Can Kurtarıyor

(Özel Haber) 9 Yıldır Can Kurtarıyor
Eskişehir’de geçirdiği bir rahatsızlık sonucu tavsiye üzerine kan vermeye başlayan 63 yaşındaki Osman Yarar, 36 kez kan bağışında bulunarak Kızılay’dan altın madalya almaya hak kazandı.
İl Özel İdaresi’nden emekli olan evli ve 3 çocuk sahibi Yarar, 9 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu tavsiye üzerine kan vermeye başladı. Kan bağışının ardından eski sağlığına kavuşan Yarar, Türk Kızılayı’ndan düzenli olarak gelen talepleri geri çevirmeyerek 36 kez kan verdi. 15 kez kan verdiğinde bronz, 25 kez kan verdiğinde gümüş madalyaya layık görülen Yarar, son olarak 35 kez kan vermesinin ardından altın madalyaya da sahip oldu.
Osman Yarar, ilk kez kan verişinden bugüne kadar yaşadığı süreci anlattı. Yarar, “Tavsiye ettiler, vücudumda bir yanma hissi vardı. Kan vermemi söylediler. Kan verince kendimi iyi hissettim. Vücudumda yanma oldu, sorduğum birkaç kişi ‘kan ver’ dedi. Kızılay’a gittim, kan verdim. Kendimi iyi hissettim sonra devamlı vermeye başladım. Bronz madalya aldım, gümüş madalya aldım, sonra altın madalyayı da hak etmişim, altın madalya verdiler. Bununla gurur duyduk. 36 sefer kan verdim” dedi.
KENDİ KIZININ DA HAYATINI KURTARDI
Kızılay’ın kan ihtiyacı için hastaneye gittiğinde, hastanın doğumun ardından kan kaybeden kızı olduğunu gören Yarar, 600 kişi arasından kendisi ile birlikte sadece 2 kişinin verebildiğini görünce şaşkına döndü. Kızına kan vererek hayatını kurtaran Yarar, yaşanan hadiseyi ise şöyle anlattı:
“Kendi kızıma dairede 600 kişiden 3 kişinin kanı tutuyormuş. Beni alıp geldiler. ‘Kızın hastaymış, sen kan vereceksin’ dediler. Bir tane kadın vardı, veremeyeceğini söyledi. Başka kadın da iğneden korktuğunu söyledi. Sadece benim kanım uyuyordu. Kızıma vermiş oldum. Kızım doğum yaptı, kan kaybından dolayı da kan gerekiyordu. Bir de hastaneye vardım, kendi kızımmış hasta olan. ‘Baba yetiş’ dedi. Bende kan verdim. O da memnun kaldı ben de memnun kaldım. Kızımı kurtardım.”
SAĞLIĞI YERİNDE OLAN HERKES KAN VERMELİ
Kan bağışı konusunda tavsiyede bulunan Yarar, “Bize telefonla mesaj geldiğinde dahi silmeyin, bir gururdur dediler. Oradan mesaj geliyordu, günüm gelince gidiyordum. Herkese kan vermeyi tavsiye ediyorum. Sağlığı sıhhati yerinde olanlar mutlaka kan vermeli. 15 sefer verdim 25’de gümüş aldım. Altın madalyayı da 35’de aldım. Allah herkese nasip etsin, çok duygulandım” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN