(Özel Haber) Filistin’e Döneceği Günü İple Çekiyor

(Özel Haber) Filistin’e Döneceği Günü İple Çekiyor
Savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen ve Anadolu Üniversitesi’nde doktora yaparken Türkçe Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) de Türkçe eğitimine devam eden Filistinli Nabil Sammour, memleketine döneceği günü dört gözle bekliyor.
2014 Ekim’de Filistin’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen 25 yaşındaki Sammour, Türkiye’de 5 yıl daha oturacağını belirterek, doktorasını bitirdikten sonra Filistin’e dönerek Türkiye’de öğrendiklerini orada uygulayacağını aktardı. Filistin’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye geldiğini vurgulayan Nabil Sammour, 2014 Eylül tarihinde İsrail’in Gazze’de olduğunu ve savaş yaşandığını belirtti. Gazze’nin o dönemlerde cehennem gibi olduğunu bildiren Sammour, “2014 Ekim’de oradan kaçıp buraya geldim. Çok zor yani. Ailem de orada. Ben 2014’te Filistin’de evlendim. Sonra 2014 Ekim’de Türkiye’ye geldim. Burs kazandım. Benim eşim şu an 5 aylık hamile. Şimdi ben burs kazandım Türk hükümet burslarından. Burada doktora yapıyorum. İktisadi ve İdari Bilimleri Bilimler Fakültesi’nde Finans Bölümü’nde doktora yapıyorum. Ben belki burada 5 yıl oturacağım.” dedi.
“BURADA NE TECRÜBE KAZANDIYSAM FİLİSTİN’E AKTARACAĞIM”
Türk halkının her zaman Filistin halkının yanında olduğunu aktaran Sammour, Filistin’i özlediğini söyledi. Türkiye’de ne tecrübe kazandıysa Filistin’e dönünce oraya aktaracağını ifade eden Sammour, “Türk halkı çok kibar. Her zaman Türk halkı ve hükümeti Filistin halkına yardım etti. Her zaman para gönderdi, eşyalar gönderdi. Hastaneler yapıldı. Yani Türk halkı çok kibar. Türkiye’de çok güzel. Herşey çok iyi. Ben Türk halkına selam gönderiyorum her şey için. Filistin’i özlüyorum. Ailem orada, yakınlarında Mescid-i Aksa var. Babam, annem, kardeşim ve arkadaşlarım her şeyim orada. Doktoram bittikten sonra Filistin’e döneceğim. Burada çalışıyorum. Doktora bittikten sonra Filistin’e döneceğim. Sonra burada ne tecrübe kazandıysam Filistin’e bunları transfer edeceğim” ifadelerini kullandı.
“SAVAŞTA ÇOK YAKINIMI KAYBETTİM”
Filistin’deki savaşta birçok yakınını kaybettiğini vurgulayan Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi doktora öğrencisi Sammour konuşmasına şöyle devam etti:
“Savaşta çok yakınımı kaybettim. Çok fazla binalar yıkıldı. Binlerce kiş öldürüldü. Belki 5 bin kişi yaralandı. Savaş çok zor. Gazze’de cehennem gibi. Elektrik yok, su yok, maaş yok, para yok, ekonomi yok. Hiçbir şey yok.”
BİZE ULAŞIN