Eskişehir’de Kadın Cinayetleri Protestosu

Türkiye’de yaşanan kadın cinayetleri, Eskişehir’deki Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından protesto edildi.
İsmet İnönü Caddesinde bulunan bir alışveriş merkezi önünde toplanan grup, geçen günlerde Muğla’nın Ortaca ilçesinde öldürülen 18 yaşındaki Cansu Kaya, Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Arslan ve diğer kadın cinayetlerini protesto etti. Grup adına basın açıklamasını yapan Özge Uyanık, Cansu Kaya’nın öldürülmesinin ardından bu yana 3 kadının daha öldürüldüğünü, bir kadının ise parktan eve dönerken iki kişinin tecavüzüne uğradığını anımsattı. Uyanık, “Bizim iki yıldır peşinde olduğumuz, kadın katillerine indirimler kaldırılmadığı sürece, Özgecan yasası çıkmadığı sürece kadın cinayetleri artarak devam edeceğiz. Yargıtay, ağır ceza almış kadın cinayeti dava kararlarını bozup, indirim verebilmektedir. Kadınların mücadelesi ve adil hukuk insanları sayesinde elde edilmiş adaleti yaralayan bu indirimlerin Yargıtay tarafından da uygulanmamasının tek yolu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının yasalaşmasıdır. İdam, hadım etme gibi insan haklarına aykırı önerilerin önünü kapatacak olan, evrensel adalete uygun düzenleme indirimlerinin kaldırılmasıdır” dedi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fatma Kurt ise, kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet cezasının getirilmesi gerektiğini ifade etti. Kurt, “Artık kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Özgecan Aslan’ı yaşatma yasasıdır. Bu yüzden biz artık bu yasaya Özgecan Yasası diyoruz. Biz artık diyoruz ki, kadın katillerinin indirim alma çabaları mahkemeler tarafından araştırılmamalıdır. Çünkü bir kadını öldürmenin herhangi bir nedeni olamaz. Kadınlar tıpkı diğer insanlar gibi, toplumun diğer yarısı gibi yaşama haklarına sahiptirler ve şuanda ağırlaştırılmış müebbet yasası çıkmadığı için kadınların bu hakkı ihlal ediliyor durumda” ifadelerini kullandı.
Ellerindeki pankartlarla sloganlar atan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.
BİZE ULAŞIN