Prof. Dr. Gazi Özdemir’den ’Kur’an Kadını Koruyor’ Kitabı Tanıtımı

Prof. Dr. Gazi Özdemir, piyasaya çıkan ‘Kur’an Kadını Koruyor’ isimli kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.
Prof. Dr. Gazi Özdemir, Necla Özdemir Vakfı’nda yaptığı tanıtım toplantısında, son yıllarda kadına yönelik şiddet oranın yanında en ürkütücü ve üzücü olan hususun, bunun nedeninin Kur’an-ı Kerim’de kadının yanlış gösterilmesi olduğunu belirtti. Özdemir, 2002 yılında 66 kadın cinayeti olmuşken, bu sayının 2013 yılında 237, 2014 yılında ise 294 olduğunu ifade ederek "Bu artışta ekonomik sıkıntılar önemli bir rol oynasa da, diğer önemli bir etkileyici Kur’an’daki bilgilerin yanlış ve erkek yorumcular tarafından taraflı tercüme edilmesi ve yorumlanması önemli bir rol oynamaktadır diye düşünüyorum. Kur’an’da geneline ve özüne baktığımızda Kur’an’da kadının aleyhinde tek bir kelime bile bulunmazken, tersine kadının erkek ile eşitlenmesi yanında özellikle korunmasına yönelik kesin hükümler, tavsiyeler ve bilgiler çok sayıda bulunmaktadır” dedi.
Kadının Allah katındaki önemine de değinen Prof. Dr. Özdemir, kadının önemsendiğine yönelik en önemli 2 örnekten birinin Kur’an’da kadın manasına gelen "Nisa" ismiyle bir sure olduğunu, ancak erkek isminde bir sure olmadığını belirterek, “Kadının önemini vurgulayan ikinci önemli bilgi, şükredilecek olarak Allah’tan sonra anneye de şükretmenin istenmesidir. Kur’an’da, ayrıca çok sayıda kadının erkek ile eşitlenmiş olması yanında, özellikle korunmuş olduğuna dair devrim niteliğinde hükümler var. Sorumluluk yaşının ergenlik yaşı olduğuna değinmiş ve çocuk gelinliği yasaklamıştır" diye konuştu.
Kadının tarihteki farklı ülkelerdeki konumunu da kitapta anlattığını söyleyen Prof. Dr. Özdemir, "Allah’ın yaratılışta kadını koruduğuna, Kur’an’ın kadını erkek ile eşitlediğine, kadını koruduğuna, namus ikazının önce erkeğe yapıldığına ve erkeği sorumlu tuttuğuna, Kur’an ayetleri temelinde kadının kıyafetine ve kadının dövülmemesine yönelik Kur’an’ın yaklaşımı ve Kadına şiddetin önlenmesi için önerilerimin olduğu bölümler kitapta yer almaktadır" dedi.
BİZE ULAŞIN