9 Bin 721 Hastaya Evde Bakım Hizmeti

9 Bin 721 Hastaya Evde Bakım Hizmeti
Eskişehir’de, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 1 Temmuz 2010 tarihinde başlatılan Evde Sağlık Hizmetlerinde bugüne kadar toplam 9 bin 721 hastaya ulaşılarak 50 binin üzerinde ev ziyareti gerçekleştirdi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Evde Sağlık Hizmetinin, çeşitli hastalıklar nedeniyle evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olan bireylere, evinde ve aile ortamında, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve iyileştirme hizmetleri olduğu belirtildi. Bu hizmetinin koordinasyonunu Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yürüttüğü belirtilen açıklamada, “Bu hizmetin başladığı 1 Temmuz 2010 tarihinden bu güne toplam 9 bin 721 hastaya ulaşarak 50 binin üzerinde ev ziyareti gerçekleştirmiştir. Her ay ortalama bin 500 ziyaret ile hizmet devam etmektedir. Yatağa bağımlı hastaların, bu süreci daha rahat ve konforlu geçirmeleri için kendisinin bakımını üstlenen refakatçilerin bakım konusunda eğitime ihtiyaç duydukları ekiplerimizce gözlenmiş olup, bu konuda koordinasyon merkezi bir eğitim ve çalışma planı oluşturarak, bakım planı hemşireliği hizmeti başlatmıştır” denildi.
HASTA İHTİYAÇLARINA GÖRE BAKIM PLANI
Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel ise açıklamasında, hasta başında, hastanın ihtiyaçlarına uygun bakım planı yapıldığını belirtti. Refakatçi eğitimini içeren periyodik ziyaretlerle hatırlatma eğitimlerinin de bulunduğu uygulamalı eğitim programını değerlendiren Dr. Demirel ‘Bu eğitimlerin uygulanması ile ekiplerimizden evde sağlık hizmeti alan hastalarımız yakınlarının veya refakatçilerinin hasta bakımı konusunda özgüvenli ve bilinçli katkılarını sağlamış olacağız” dedi.
BİZE ULAŞIN