(Özel Haber) Yıllardır Orucunu Hiç Aksatmayan Tellak

(Özel Haber) Yıllardır Orucunu Hiç Aksatmayan Tellak
Eskişehir’de 11 yıldır hamamlarda ’tellak’ olarak görev yapan Talip Yurter, şimdiye kadar hiç oruç ibadetini aksatmadan yerine getirdiğini anlattı.
Afyon’un Emirdağ ilçesinde doğan, hamam kültürünün çocukluğundan beri var olduğunu söyleyen Talip Yurter, 11 yıldır halen görev yaptığı hamamda çalıştığını anlattı. Hamamda, tellak olarak kese, lif ve masaj yaptığını belirten 45 yaşındaki Yurter, Ramazan ayı nedeniyle günlük 8 saat çalıştığını söyleyerek, “İlk vardiya sabah 05:00 da başlıyoruz 13:00 a kadar, ikinci vardiya 13:00-22:00 arası çalışıyor. Benim için sabah akşam vardiyası hiç fark etmiyor. Ben yine orucumu tutuyorum. Zorlukları var, kendiliğinden olmuyor, ama inanırsan hepsinin Cenab-ı Allah sabrını veriyor. Bir şekilde mükafatını da inşallah orada verir. Bu şekilde çalışıyoruz, kolay değil, ama inanırsan hepsi olur” ifadelerini kullandı.
“MESLEK ÖNEMLİ DEĞİL”
Daha önce de çiftçilik yaptığını, tarlada çalışırken bile hiç orucunu aksatmadığını ve yaptığı mesleğin oruç tutmaya engel olmadığını söyleyen tellak Talip Yurter, “Normal zamanlarda, 5 litreye yakın su içtiğimiz günler oluyordu. Ama şu anda, sabahtan akşama kadar bekleyebiliyoruz hiç su içmeden. İbadetimizi Cenab-ı Allah’ın verdiği güçle yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN