Eskişehir’de Öğrencilerin Yokluğu Hissediliyor

Eskişehir’de Öğrencilerin Yokluğu Hissediliyor
Eskişehir’in yerel ekonomisinde önemli yere sahip olan öğrenciler, okulların tatil olmasıyla memleketlerine gitmesi esnafın işini durgunlaştırdı.
Üniversitelerin yaz tatiline girmesiyle birlikte Eskişehirli esnafların işleri düşüşe geçti. Memleketlerine dönen üniversite öğrencileri şehirde büyük bir boşluk oluşturdu. Kazancının büyük bölümünü öğrencilerden sağlayan şehir esnafı, Ramazan ayının da araya girmesiyle birlikte müşteri çekmekte zorlanıyor. Kafe, restoran gibi alanlarda büyük boşluklar yaşanırken esnaf, bu durumdan sıyrılabilmek için farklı yollara başvuruyor.
Adalar mevkinde bir kafe işletmecisi Erdoğan Durukan, hem yaz tatili hem de Ramazan ayının bir arada olmasının işlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Durukan, “Ramazan dolayısıyla belediye sahura kadar kafelerin açık kalmasına izin verdi, biz de sahura kadar duruyor, en azından işlerimizi bu şekilde toparlamaya çalışıyoruz. Müşteri çekebilmek adına da bazı ürünlerin fiyatlarda indirime gittik” ifadelerini kullandı.
Ayrıca kafe işletmecisi Erdoğan Durukan, öğrencilerin gitmesiyle çok etkilendiklerini belirterek, “Şehrin içinde dönen para azaldı, ama yaz okulları açılacağı için işlerin normale döneceğini düşünüyorum” dedi.
BİZE ULAŞIN