TEOG Sınavlarında Eskişehir’den 3 Türkiye Birincisi

TEOG Sınavlarında Eskişehir’den 3 Türkiye Birincisi
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, dün açıklanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünde basın toplantısı yapan Necmi Özen, dün ülkemizde 1 milyonun üzerinde öğrencinin merakla beklediği orta öğretim yerleştirme sınavlarında, ortak sınavları esas olan yerleştirme puanlarının açıklanmasıyla beraber bütün öğrencileri bir heyecan sardığını söyledi. Özen, sınavın açıklanmasıyla beraber öğrencilerin yeni beklentiler içine girdiklerini belirterek, “Dün nihayet yapılan açıklama neticesinde, biz Eskişehir’de öğrencilerimizin 10 bin 300 civarında sınava girmiş öğrencilerimizin meraklarının giderilmesiyle beraber yeni bir beklenti içine girdiklerini biliyoruz. O konuda aydınlatmak için gerekli her türlü tedbir alınmıştır. Eskişehir ortak sınavlarda akademik başarı anlamında, ölçülebilir başarı anlamında iyi bir yerde olduğunu bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.
“3 ÖĞRENCİMİZİN 120 SORUNUN 120’SİNİ DE DOĞRU CEVAPLADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR”
Sınavların açıklanmasının ardından Eskişehir’deki başarıyı anlatan Özen, “Dün yapılan açıklamayla beraber, 3 öğrencimizin her iki dönemde de yapılan ortak sınavların tümüne doğru cevap verdiği, yani 120 sorunun 120’sini de doğru cevapladığı tespit edilmiştir. 3 öğrencimizin 119 soruya doğru cevap veren yani sadece 1 yanlış yapan 24 öğrencimiz, 2 yanlış yapan da 59 öğrencimizin olduğunu, bu sıralama böyle devam edip gidiyor. Geçtiğimiz yıl yapılan değerlendirmeler neticesinde de ilimizin genel başarı anlamında iyi bir yerde olduğunu öğrenmiştik. Bu yılda aynı başarının devam ettiğini görüyoruz. Öğrencilerimiz, kayıtla ilgili tercihlerini yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde var olan yerleştirmeye esas kılavuzu inceledikten sonra 25’er tercihte bulunabilecekler. Yapmış oldukları bu 25 tercihten birisini puan üstünlüğü sırasıyla yerleştirilecekler. Bu yerleştirmeler neticesinde, bulunduğu konumdan, durumdan, yerleştiği okuldan hoşnut olmayan öğrencilerimiz için ağustos ayının ortasında nakil esasına dayalı olarak yeni tercihler alınacak. 3 defa nakil talebinde bulunabilme hakları var öğrencilerimizin. 14 Eylül itibari ile bütün öğrencilerimiz gidecekleri okullarla ilgili yerleştirme işlemlerini tamamlamış olacaklar” şeklinde konuştu.
“ÖĞRENCİ VELİLERİMİZDEN ÖZELLİKLE ŞUNU İSTİRHAM EDİYORUZ; ACELECİ OLMASINLAR”
Özen ayrıca, tercihlerle ilgili uyarılarda bulunarak, “Öğrencilerimizden öğrenci velilerimizden özellikle şunu istirham ediyoruz; aceleci olmasınlar, çocukların ilgileri ve istekleri doğrultusunda, yetenekleri doğrultusunda, üniversiteye onları hazırlayacak okumaktan da mutluluk duyacağı, kendilerini orta öğretim anlamında bulunmasını arzu ettikleri yere taşıyacak kaydı yapabilmek için sağlıklı bir tercih yapmaları gerekiyor. Bu tercihi yapmak için de kılavuzu iyi okusunlar, mutlaka kendi okullarına başvuruda bulunsunlar, rehber öğretmenlerimizden yönlendirici nasihatlerini alsınlar. Ben bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Sağlıklı karar vermelerini diliyorum” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN