Mevsimlik İşçi Çocuklarına Sağlık Taraması

Mevsimlik İşçi Çocuklarına Sağlık Taraması
Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü, mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarındaki okul çağı çocukları sağlık taramasından geçiriyor.
Yürütülen “Minik Kalpler Projesi”, okulların kapanması ile birlikte tarım işçilerinin çocuklarının sağlık taramasının yapılması ile proje devam ediyor. Bu proje kapsamında büyüme çağındaki öğrencilerin kalp muayenesi (EKG çekimi), fiziksel muayenesi (Kulak, burun, boğaz, omurga eğriliği, boy, kilo, bel çevresi ölçümü, kalp, akciğer, göğüs, boyun, karın, deri), göz muayenesi, bit kontrol ve vital bulguları (ateş, nabız, tansiyon ölçümü) yönünden değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yürütülmekte oldukları Minik Kalpler Projesi ile çocuklarda erken yaşta tespit edilememekten kaynaklanan kalp hastalıklarının ve sistemik hastalıklarının tespitini amaçladıklarını belirtti. Ayrıca mevsimlik göçer tarım işçilerinin çocuklarına yönelik ağız ve diş sağlığı taramaları yapıldığını anlatan Dr. Demirel, tarama sonunda çocuklara diş fırçası ve macunu ile diş fırçalama takvimi dağıtıldığını kaydetti.
BİZE ULAŞIN