10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

Gazeteci Taha Dağlı, El Bab'daki operasyona dair merak edilenleri "10 soruda El Bab'ta neler oluyor?" başlıklı yazısında cevapladı.

1-EL BAB'DA SON DURUM NEDİR?


TSK öncülüğündeki Özgür Suriye Ordusu dün öğleden sonra El Bab'ın şehir merkezine girdiklerini duyurdu. Sultan Murat Tümeni de resmi bir açıklama yaptı ve şehir merkezine girildiğini açıkladı. Suriyeli muhalif güçlerin kent merkezindeki DAEŞ teröristlerinden temizledikleri ilk yer de Hikme hastanesi oldu. Sonrasında Özgür Suriye Ordusunun El Bab'a giriş anlarını gösteren bir video da paylaşıldı.

Taha DAĞLI/Sabah.com.tr
Fotoğraflar: AA

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

2-EL BAB NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Türkiye, 24 Ağustos'ta Fırat Kalkanı Operasyonuna başlarken Azez-Cerablus hattının DAEŞ ve PYD terör örgütlerinden temizlenmesini amaçlıyordu. Bu amaç doğrultusunda önce Cerablus ve sonrasında güneyi teröristlerden arındırıldı. DAEŞ püskürtüldü, PYD'nin de o bölgelere girmesi engellendi. El Bab da Azez-Cerablus hattı içerisinde belirlenen bir yer. Türkiye'nin kırmızı çizgisi olan Fırat'ın Batısındaki Münbiç, PYD işgalinde, Fırat'ın batısını temizlemek için en önemli durak El Bab'dan geçiyor. Burası ayrıca bir terör koridorunun bağlantı noktası, buranın kurtarılması terör koridorundaki bağlantıyı koparacak.

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

3-EL BAB'DA KİMLERİN GÖZÜ VAR?

DAEŞ terör örgütünün Suriye'de ilk yuvalandığı yer olarak biliniyor.
Rakka'dan önce Kasım 2013'te Suriye topraklarında ilk olarak El Bab ve civarında karargahlar kurdular. Suriye'nin en büyük ikinci vilayeti Halep'e bağlı bir şehir ayrıca Halep'e giden yolların güzergah noktası. Özellikle terör örgütleri için bir kale konumunda diyebiliriz. Bununla birlikte Şam rejiminin de El Bab'ı kuşatması söz konusu. DAEŞ'in yanı sıra PYD-PKK terör örgütünün gözü de burada.

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

4-PYD'NİN EL BAB ISRARI NEREDEN GELİYOR?

Afrin El Bab'ın batısında kalıyor, PYD terör örgütünün işgali altında.
Onların deyimiyle kanton. Münbiç ise El Bab'ın doğusunda kalıyor orası da PYD işgalinde. PYD-PKK terör örgütü için El Bab, iki ayrı kanton bölgesinin birleştirilmesi anlamına geliyor. Zaten PYD bu nedenle Afrin-Münbiç arasında yani El Bab'ın da içinde bulunduğu Azez-Cerablus koridorunda güvenli bölge kurulmasını istiyor. Yani tam da Türkiye'nin terörden arındırmaya çalıştığı hattı onlar güvenli bölge adı altında terör koridoru olarak birleştirip kullanmak istiyor. Zira Batıdaki Afrin ile Doğudaki Münbiç arasında TSK'nın Fırat Kalkanı Operasyonunu gerçekleştirdiği Azez-Cerablus koridorunun dışında kalan bölgeler PYD işgalinde.

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

5-TÜRKİYE EL BAB'I KURTARIRSA NE OLUR?

Türkiye Eylül ayının başında Cerablus'u sonrasında ise Cerablus'un güneyindeki Dabık gibi bir çok bölgeyi özgürleştirdi. Bu bölgelere o toprakların gerçek sahipleri yerleşti ve güvenli bir hale getirildi.

El Bab da kurtarıldıktan sonra Suriyeli muhaliflerin kontrolünde Suriyelilerin yaşadığı bir bölge olacak. Bununla birlikte terör koridorunun bağlantısı sınırımızdan Suriye'nin 35-40 km içlerine kadar kesilmiş olacak.

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

6-EL BAB'DAN SONRA TÜRK ASKERİ GÖREVİNİ TAMAMLAMIŞ MI OLACAK?

El Bab'ın daha güneyi Türkiye'nin hedeflediği bir yer değil.
Doğusundaki Münbiç ise PYD terör örgütünün işgalinde o nedenle Fırat Kalkanı Operasyonunda Münbiç'in terörden temizlenmesi de hedeflerden biri.

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

7-EL BAB NEDEN HALA DÜŞMEDİ?

El Bab'ın yarıya yakınının tamamen terörden temizlendiğine dair açıklamalar geliyor. Şehir merkezine doğru ilerleyiş var ancak yüzde yüz olarak operasyon tamamlanmış değil. Musul'da Rakka'da DAEŞ'le operasyon yapılıyor ancak bu operasyonlarda çuvalın ağzı açık bırakılıyor yani teröristlere kaçış koridorları açılıyor Musul'dan, Rakka'dan kaçan DAEŞ teröristleri El Bab gibi stratejik önemi sahip bir kentin terör örgütünü elinde kalması için buraya geliyor ve bize karşı saldırıyor. Ayrıca Palmira gibi rejimin elinden çıkıp DAEŞ'e bırakılan yerlerde de terör örgütü rejime ait silahlara el koyup, El Bab operasyonuna saldırılar düzenliyor. Yani biz oraya girmeden önceki terörist sayısının katlarca fazlası var şu an.

10 soruda El Bab'ta neler oluyor?

8-OBAMA'NIN EL BAB PLANI NEYDİ?

Obama PYD taşeron örgütü ile PYD'ye verilen kantonların birleştirilmesi planını uyguluyordu. Bu planda da El Bab stratejik bir öneme sahipti. PYD bugün o nedenle Türk askerinin El Bab'da olmasından tedirgin.

BİZE ULAŞIN