Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  • 1
  • 17
Editörün seçtiği köşe yazılarından...
Editörün seçtiği köşe yazılarından...

Alman Federal Meclisi'nin 1915 olaylarını soykırım olarak değerlendiren tasarıyı onayladığı güne... Avrupa Birliği birkaç ay önce mülteciler konusundaki sıkışmışlığını doğrudan Türkiye'ye fatura etmeye kalkışmışken Merkel, "bir dakika!" demişti; "Türkiye'yle işbirliği yapmadanyol alamayız." Sonra gidiş gelişler başladı. Böylece hem AB hem de Türkiye için yeni bir "kapı" aralandığı sırada Alman YeşillerPartisi geçen yıl nisanda geri çektikleri tasarıyı tekrar tezgâh üstüne çıkarttı. Merkel'in sağ kolu sayılan Hıristiyan Birlik Partileri meclis grup başkanı Kauder "tasarı yazdan önce geçer" demişti de bizim dışişleri falan pek ihtimal vermemişti. Ne olduğunu dün gördük.

Sonuç? Tıpkı Rusya'yla olandaki gibi... Uçağı vurmakta haklıydık. Fakat konjonktür bakımından "zamanlama"nın feci olduğu da açıktı. Şimdi de benzer bir krizin içindeyiz. Merkel diyebilir ki, benim hükümetimin Ankara'yla kurduğu ilişkileri Alman Meclisi'nin aldığı sembolik karar etkilemez.
İyi ama... Zamanlama berbat! Panik yapmaya hiç gerek yok.
Fakat sormak gerek... Bütün bunlar rastlantı olabilir mi? Kim Türkiye'nin hamlelerini daha başlarken ve ne için sabote ediyor? Önümüzdeki günlerde yaşayarak alacağımız "ders"lerin konusu bu soruların cevapları olacak.

Haşmet Babaoğlu/Sabah

BİZE ULAŞIN