Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  • 1
  • 19
Editörün seçtiği köşe yazılarından...
Editörün seçtiği köşe yazılarından...

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Irak Meclisi'nin Başika'daki Türk askeri varlığına ilişkin kararını değerlendirirken "Türkiye'nin Başika'daki varlığı, oradaki özellikle Musul'un DAEŞ tarafından işgali sonrasında ortaya çıkan bir zorunluluk dolayısıyladır" dedi... Ve Başika'daki Türk askerlerinin peşmergelerle ve yerel unsurlarla işbirliği içinde bulunduğunu hatırlattı.
Ne yazık ki özellikle ABD dış politikasındaki yeteneksizlikler yüzünden kaotik bir ortama mahkûm edilen güney komşularımızı, yetmezmiş gibi Bağdat ve Şam'daki yönetimler de her türlü akıl dışılığa konu etmektedirler. Bu akıl dışı davranışlar, Irak'ta Musul'un IŞİD'in eline geçmesine dayanmıştır. Suriye'de ise Şam yönetiminin uçaklarının attığı bombalar Halep'i yerle bir etmiş, binlerce insanın ölümüne neden olmuştur.
Bağdat'taki siyasetçilerin türlü ayıpları yetmezmiş gibi Başika'daki Türk askerlerini hedef almaları ise "Bu kadarı da olmaz" dedirten bir gelişmedir. Bu arada Misak-ı Milli kapsamında Türkiye'nin olması gereken Musul'un Lozan'da çözümlenmediğini ve Türkiye'nin üye olmadığı Milletler Cemiyeti'nin bir komitesinin 1925'te bugünkü sınırı çizip, Musul'u Türk toprakları dışında bıraktığını da hatırlayalım.

Mehmet Barlas/Sabah

BİZE ULAŞIN