Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  • 1
  • 15
Editörün seçtiği köşe yazılarından...
Editörün seçtiği köşe yazılarından...

Himmet Aktürk, 15 yıl önce de 14 yaşındaki yeğenini taciz ettiği gerekçesiyle, 1.5 yıl cezaevinde yatmış. Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşayan Irmak'ın ailesi, mahallelerinde hurdacılık yapan Aktürk'ün daha önce çocuğa taciz suçundan hapis yattığını bilseydi, kızlarını evlerinin önünde oynatır mıydı? Çocuklarını gözlerinin önünden ayırırlar mıydı? Bu soru, her anne-baba için geçerli.
Yaşadığınız mahallede bir tecavüzcünün ya da pedofili hastasının oturduğunu bilmek hakkınız mı? Bu sorunun yanıtı, Kate Winslet'ın başrolünü oynadığı 'Little Children' filminde saklı.
Filmde Jackie Earle Haley, pedofili hastası adamın öyle başarılı bir portresini çiziyordu ki, en çok ona üzülüyordunuz. 'Çocuklarımızı bu sapıktan koruyalım' diyerek adamı deşifre eden ve her fırsatta aşağılayan polis ise filmin kötü adamıydı.
Özetle, tam ters köşeye yatıran bir filmdi 'Little Children'. Pedofili hastalarının da insan olduğunu ve toplum tarafından damgalanmamaları gerektiğini anlatıyordu. Ama ben bir baba olarak, yine de mahallemde kim tecavüzcü, kim pedofili hastası bilmek isterim. Elbette Türkiye gibi muhafazakar bir ülkede, bir tecavüzcünün deşifre edilmesi linç sebebi. Kimse mahallesinde bir pedofili hastasını yaşatmaz! Bu noktada iş Emniyet'e düşüyor.
Amerika'da ve Avrupa'da pedofili hastaları, çok yakından takip ediliyor. Çocukların bulunduğu ortamlara yaklaşmaları kesinlikle yasak. Her tecavüzcü ve pedofili hastasının, aradan yıllar geçse bile yakından takip edilebileceği bir sistem geliştirilmeli. Tabii bu sistem, suçluların da can güvenliğini koruyacak derecede gizli olmalı.
Normalde küçük Irmak kaybolduğu anda, kayıtlarda Himmet Aktürk'ün aynı mahallede yaşadığı ortaya çıkmalıydı ve polis, Müge Anlı'dan önce suçluyu bulmalıydı. Daha da önemlisi; Irmak kaybolmadan önce Aktürk kontrol ediliyor olmalıydı. Ne yazık ki, bizde suçluyu yakalamaktan çok suçu önleme konusunda eksiklik var. Suçu önlemek, suçluyu yakalamaktan daha önemli olmalı.

Mevlüt Tezel/Günaydın

BİZE ULAŞIN