;

3 Bin 200 yıllık Frig Kaya Evleri turizme kazandırılacak

MÖ 1200'lü yıllarda Frigler tarafından yapıldığı düşünülen Bolu'nun Seben ilçesi sınırlarındaki kaya evleri, ilçe turizmini canlandıracak.

  • 1
  • 5
3 Bin 200 yıllık Frig Kaya Evleri turizme kazandırılacak
3 Bin 200 yıllık Frig Kaya Evleri turizme kazandırılacak

Belediye tarafından hazırlanan ve MARKA tarafından desteklenen 800 bin lira değerindeki projenin tamamlanmasının ardından, hem bölgeye gelen turist sayısının artması hem de ziyaretçilerin daha güzel vakit geçirmesi hedefleniyor.
Bolu'nun Seben ilçesindeki milattan önce (MÖ) 1200'lü yıllarda Frigler tarafından yapıldığı düşünülen kaya evleri, ilçeye gelen ziyaretçi sayısının artırılması amacıyla turizme kazandırılacak.İlçenin Solaklar köyü mevkisindeki kaya evlerinin turizme kazandırılması için yaklaşık 10 yıl önce çalışma başlatılsa da bölgenin tanınırlığı henüz istenilen seviyeye ulaşamadı. Bir tepe üzerine elle oyularak yapıldığı düşünülen odalardan oluşan 4 katlı kaya evlerinin daha fazla tanıtılması amacıyla bölgede çalışmalar yapılması planlanıyor.
Seben Belediyesi tarafından bölgenin güzelleştirilmesi ve buraya gelen turistlerin konaklamasını sağlamak amacıyla kütük evler yapılırken, kaya evlerinin restore edilmesi ve alanın peyzajı için proje hazırlandı.

BİZE ULAŞIN