Folik asit zengini besinler

Folik asit zengini besinler

Hamile kalmaya karar verdiğinizde veya hamile olduğunuzu öğrendiğinizde yapılacaklar listenize folik asit tüketimini de eklemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kırmızı kan hücresi, deri hücresi gibi yeni hücre üretimi için gerekli olan folik asit bir B vitamini türüdür. Özellikle hamilelik döneminde fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve vücut dokularının üretimi için önemlidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde önemli düzeyde folik asit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinler ise şöyle;

Folik asit zengini besinler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Folik asit ya da diğer adıyla folat, Fransızca "yeşillik, yaprak" anlamına gelen "feuillage"dan türetilmiştir dolayısıyla yeşil yapraklı sebzelerin en iyi folik asit kaynakları arasında yer almasına şaşırmamak lazım.

Karalahana, lahana başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler folik asit kaynağı olarak görülebilir.

Folik asit zengini besinler

Ayçekirdeği

1 avuç ayçekirdeği yaklaşık 82 mcg falat içerir. Yağ ve kalori bakımından da zengin olduğu için günde 1 avuçtan fazla yememeye çalışın.

Folik asit zengini besinler

Barbunya

Pek çok farklı yemeği yapılabilen ve salatalarda da kullanabileceğiniz barbunyanın yarım kasesi 115 mcg folik asit içerir. Gaz sorununuz varsa dikkatli tüketmeniz önerilir.

Folik asit zengini besinler

Narenciye

Bir adet büyük boy portakal yaklaşık 55mcg folik asit içerir ve bu özelliğiyle folat bakımından zengin bir aperatif olarak oldukça idealdir.

Taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ortalama 80mcg folat ile günlük folat ihtiyacının %20'sini karşılar. Folat bakımından zengin ve bol vitaminli, mineralli bir atıştırmalık için ıspanak yaprakları ve portakal dilimleriyle salata hazırlayabilirsiniz.

Folik asit zengini besinler

Brokoli

1 kase (4-5 adet) haşlanmış brokoli günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık 1/4'ünü karşılamaya yeter.

Mineral bakımından çok zengin olması nedeniyle pek çok beslenme uzmanı tarafından "Süper Besin" olarak adlandırılan brokoli aynı zamanda çok iyi bir besin lifi ve C vitamini kaynağıdır.

Folik asit zengini besinler

Avakado

Söz konusu hamilelik diyeti olduğu zaman avokado çok yararlı bir besindir. Bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 açısından da zengin olan avokadonun sadece bir diliminde 90 mcg bulunmaktadır.

Folik asit zengini besinler

Ispanak

Yeşil sebzeler arasında en fazla folik asit ıspanakta bulunmaktadır. 2 kase ıspanak yaklaşık 218mcg folat içerir.

BİZE ULAŞIN