10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

  • Perşembe 25.01.2018
10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

Afrin'de PKK teröristlerine yönelik Zeytin Dalı harekatı, Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadeledeki irade ile kararlılığını ve bu konudaki haklılığını tüm dünyaya göstermiş oldu. ABD dahil bir teröre destek veren bir çok ülke bu operasyonla birlikte geri adım atma noktasına geldi. Bugüne kadar PKK ile PYD'yi ayrı tutanlar, Zeytin Dalı harekatıyla birlikte iki terör örgütünün aynı olduğunu vurgulamaya başladı. Peki Batı ülkeleri PKK konusunda neden çark ediyor, ABD'nin Suriye politikası çöküyor mu, PKK terör örgütüyle yürütülen ittifak sona mı geliyor, Taha Dağlı Afrin operasyonu çerçevesinde merak edilen soruları sabah.com.tr için yanıtladı.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

AFRİN OPERASYONUYLA BATI'DAKİ PKK ALGISI TERSE Mİ DÖNÜYOR?

Türkiye Zeytin Dalı harekatına başlayıp, bu operasyonda kısa sürede PKK teröristlerine ağır darbe vurmaya başladığında özellikle Avrupa'dan PKK-PYD terör örgütüyle ilgili önemli açıklamalar geldi. Mesela Hollanda Dışişleri Bakanı PKK ile PYD'nin bağı olduğunu söyledi, bu operasyonun Türkiye'nin meşru hakkı olduğunu vurguladı.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

HANGİ ÜLKE PKK-PYD KONUSUNDA NELER SÖYLEDİ, NELER YAPIYOR?

Hollanda resmen PYD ile PKK'nın aynı olduğunu söylüyor. İngiltere Afrin operasyonunda Türkiye'nin haklı olduğunu vurguluyor. Fransızlar BMGK'sine çağrı yapsalar da hemen ardından düzeltme açıklaması yapıyor, meselenin Afrin'le ilgisinin olmadığını beyan ediyor, PKK'lıların Paris'teki gösterileri yasaklanıyor, Marsilya'daki saldırılarına soruşturma açılıyor, Almanya'da da Hannover kentinde Türk vatandaşlarına saldıran PKK teröristlerine yönelik soruşturma açılıyor. Tüm bunlar düne kadar Avrupa'nın yapmadığı şeylerdi. Ama artık PKK-PYD konusunda Avrupa'dan bu tarz adımlar atılıyor.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

AVRUPA NEDEN PKK-PYD TAVRINDA GERİ ADIM ATIYOR?

Düne kadar PKK'lılarla birlikte PYD'lilere kucak açıyorlardı. PYD'nin terör örgütü olmadığını savunuyorlardı. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye'nin başarılı bir dış politika yürüttüğünü görüyoruz, Suriye'de kararlı olduğunu görüyoruz, askeri, istihbarat ve silahlı gruplar anlamında sahada da en az masadaki kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin PKK-PYD terör örgütüyle mücadele ederken uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hareket ettiğini görüyoruz. Türkiye'nin bu mücadelede de kazanan taraf olduğunu görüyoruz. Avrupalılar tüm bu gerçekler karşısında daha fazla PKK konusunda ısrarcı olamıyorlar çünkü öte taraftan Türkiye'yi kaybetme korkusu ağır basıyor. Ve şu da bir gerçek ki Avrupa, kaybeden tarafın yanında değil kazanan tarafın yanında olmayı arzuluyor.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

BMGK'NİN SURİYE TOPLANTISINI NASIL YORUMLAMAK GEREKİR?

Türkiye Afrin operasyonuna başlayınca Fransa'nın çağrısıyla BMGK toplandı. Ama Fransa durumu izah etme gereği duydu, toplantının sadece Afrin'le sınırlı olmadığını beyan ettiler. Ve toplantıda operasyonun durdurulması yönünde bir çağrı asla yapılmadı. Türkiye BM'nin kendisine verdiği meşru hakla bu operasyonu yapıyor, belli ki batılı güçler Türkiye'yi daha fazla karşılarına almak istemiyorlar.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

PKK'NIN ABD'YE TEPKİSİ NE OLDU?

Terör örgütü ABD'ye tehditkar bir dil kullandı. Diğer şehirlerdeki PYD'lilere Afrin'e gidip, yardım etmeleri çağrısı yapıldı. Pentagon buna kesinlikle karşı çıktı, Afrin'e yardıma gidenlerin ortaklıktan çıkarılacağı vurgulandı. ABD ile PKK-PYD arasında ciddi bir çatlak var. Afrin bunu tetikledi.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

TÜRKİYE'NİN BUNDAN SONRAKİ MÜNBİÇ ADIMINDA NE OLUR?

Türkiye Afrin'den sonra Münbiç'e yöneldiği an ABD ile PKK-PYD arasındaki kırılma daha net ortaya çıkacaktır. ABD, Afrin'de Türkiye'nin gücü ve kararlılığı nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldı, Afrin'in koalisyon sınırları dışında olduğunu söyledi. Münbiç'e yönelik bir operasyona ise karşı çıkıyorlar. Türkiye ise ABD ile partneri terör örgütü arasındaki bu krizi Münbiç harekatıyla büyütebilir. Şu bir gerçek ki sahada güçlü bir Türkiye var.

10 soruda Batı, PKK konusunda geri adım mı atıyor?

TÜRKİYE'NİN SURİYE'DE SAHADAKİ GÜCÜ SURİYE HALKI İÇİN NE İFADE ETMEKTEDİR?

Türkiye Suriye'de 24 Ağustos 2016'dan itibaren aktif olarak operasyon yapıyor. Sivilleri koruyor, zarar vermiyor sadece terör örgütlerini hedef alıyor. Bu topraklar Suriye halkının, Suriyeliler kendi topraklarında Türk askerini görünce biliyor ki, onlar buraya sivilleri korumak için geldi. Ve bu durum operasyonlarda Türkiye adına büyük avantaja dönüşüyor. Çünkü Suriye halkı yıllardır kendisini katleden rejim güçleri ve diğer yapılar, bunlarla birlikte terör örgütlerinin her türlüsüyle karşı karşıya kaldı. Türkiye ve Türk askeri ise onlar için umut.

BİZE ULAŞIN