53 yıl sonra yeniden...

53 yıl sonra yeniden...
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, BM'nin bir idealin ötesine geçerek insanlığın ortak iyiliği için çalışan gerçek bir güce dönüştüğünü, bunun son derece önemli bir başarı olduğunu söyledi.
53 yıl sonra yeniden...
Kraliçe 2. Elizabeth, eşi Edinburg Dükü Prens Philip ile birlikte geldiği New York'ta, BM genel merkezinde, 192 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunda konuşma yaptı.
53 yıl sonra yeniden...
Kraliçe 2. Elizabeth, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Genel Kurul Başkanı Ali Treki ile BM Genel Kurul salonuna girerken, salondaki herkes ayağa kalktı ve 84 yaşındaki Kraliçeyi alkışladı. Kraliçe, daha sonra kendisine ayrılan özel beyaz renkte bir koltukta oturdu.
53 yıl sonra yeniden...
Genel Kurul Başkanı Treki, Kraliçe 2. Elizabeth'e hitaben yaptığı "hoş geldiniz" konuşmasında, Kraliçenin en son 1957 yılında BM Genel Kuruluna hitap ettiğini hatırlatarak, aradan geçen 53 yılda dünyanın çok değiştiğini, küreselleştiğini, ekonomik refahın sağlandığını, ancak aynı zamanda yoksulluğun da artığını söyledi. Treki, bu kapsamda BM'nin dünyanın daha iyi bir yer olması için yoğun çaba gösterdiğini ifade etti.
53 yıl sonra yeniden...
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Kraliçeye hitaben yaptığı "hoş geldiniz" konuşmasında, Kraliçenin değişen dünyada değişmeyen bir güç olduğunu belirtti.
53 yıl sonra yeniden...
Kraliçenin yıllar boyunca dünyayı dolaştığını ve dünyadaki pek çok insanla tanıştığını kaydeden Ban, Kraliçeye hitaben, "Siz merhamet ve saygınlığın yaşayan sembolüsünüz" dedi.
53 yıl sonra yeniden...
İngiltere'nin ve İngiliz Milletler Topluluğu'nun Kraliçenin liderliğinde BM'ye büyük katkılarda bulunduğunu bildiren Ban, "Bugün İngiltere ve İngiliz Milletler Topluluğu, BM barış güçlerine en çok asker gönderen ülkeler arasında 4. sırada yer almaktadır" diye konuştu.
53 yıl sonra yeniden...
Kraliçe 2. Elizabeth, konuşmasında, BM Genel Kuruluna en son 1957 yılında geldiğini hatırlatarak, o zamandan bu yana dünyada pek çok ülkeyi ziyaret ettiğini, pek çok lider, büyükelçi ve devlet adamıyla tanıştığını söyledi. Dünyada 1957 yılından bu yana özellikle bilim ve teknolojide iyi yönde büyük değişiklikler yaşandığını belirten Kraliçe, ancak BM için esin kaynağı olan "uluslararası barışı, güvenliği ve adaleti sağlama, dünyada herkesin haklarını ve özgürlüklerini koruma, açlık, yoksulluk ve hastalıkla mücadele etme" gibi amaç ve değerlerin değişmediğini ifade etti.
BİZE ULAŞIN