Amerika`nın karanlık köşeleri

Amerika`nın karanlık köşeleri

Fotoğraf sanatçısı Jeffrey Stockbridge, dört yıl boyunca Philadelphia Kensington Avenue'da yaşayan uyuşturucu bağımlılarının hayatını izledi.

Amerika`nın karanlık köşeleri

Stockbridge projesine 2008 yılı kışında, sokakta oturan Melissa'ya rastladıktan sonra başlamış. Nereye gideceğini düşünmeden başladığı projede sanatçı, eline aldığı ses kaydedicisi ile düşüncelerini kaydetmeyi amaçlamış. Fakat bunun yerine kendisine doğru gelen Melissa'nın fotoğraflarını çekerek anlattıklarını kaydetmiş.

Amerika`nın karanlık köşeleri

5 yıl önce sokaklarla tanıştığını belirten hayat kadını kayıt aletine şöyle konuşmuş:"Hayat kadınlığı galiba uyuşturucuyla beraber geldi. daha sonra Philadelphia'yı terk ederek Delaware'e yerleştim. Hayatımı da yanımda taşımışım. Geri döndüğümde tekrar sokaklarda buldum kendimi. Fakat artık eskisinden daha kuvvetliyim"

Amerika`nın karanlık köşeleri

Çalışmalarına devam eden Stockbridge, bir ay kadar sonra Sarah ile tanışmış. Çocuğunun babasının kendisini terk ettiğini anlatan Sarah, çok ciddi bir bunalımı atlatmayı beceremediğini söylüyor. daha sonra kokainle tanışan zavallı kadın, zamanla bununla da yetinemeyince bir arkadaşının da tavsiyesi üzerine eroine başlamış.

Amerika`nın karanlık köşeleri

Fakat bir gün uyurken bir adamın kendisine damardan eroin vermesi ile bağımlılık hat safhaya gelmiş. 10 yıl kadar önce kollarında artık enjeksiyonu kullanabileceği yer kalmayınca, arkadaşından boynuna enjekte etmesini istediğini dile getiren Sarah, hala temizlenmek için umudunun olduğunu dile getiriyor.

Amerika`nın karanlık köşeleri

Pek çok kere bırakmaya çalıştığını ve detoksa yöneldiğini fakat sigortası karşılamadığı için bırakmak durumunda kaldığını dile getiren kadın, daha sonra parasız kalınca uyuşturucu parasını çıkarabilmek için hayat kadınlığı yapmaya başlamış. Hayatın her türlü kötülüğünü yaşayan kadın, "Soyuldum, dolandırıldım, tecavüze uğradım, grup halinde saldırıya uğradım, silah boynuma silah dayandı" diyerek acı günleri aktarıyor.

Amerika`nın karanlık köşeleri
Amerika`nın karanlık köşeleri

İkizler Carroll ve Shelly, diğer adları ile Tic Tac ve Tootsie, 2009 yılında Stockbridge'in objektifine yakalandıklarında sadece 20 yaşındaydılar. Buna rağmen yıllardır sokaklarda yaşamaktalar. Babalarının rehabilitasyon merkezinde yaşadıklarını söyleyen ikili, annelerinin sevgilisinin kendilerini kabul etmediği için beraber yaşayamadıklarını belirtiyor.

BİZE ULAŞIN