Bilge Eser'den dünya panaroması 22-01-2010

DEPREMİN YOK ETTİĞİ ÜLKE

Haiti… On binlerce insanın yaşamını yitirdiği, bir o kadarının hala enkaz altında kaldığı, bir mezarı bile olamayan insanların ülkesi. 12 Ocak’ta yaşanan 7.0 şiddetindeki depremin ardından acılar bitmese de yardımlarla biraz da olsa azaltılmaya çalışılıyor. Minik bir Haitili çocuk ise ABD ordusundan gelen yardımları büyük umutlar biraz da merakla böyle izledi.

Haiti’den yıllardır ABD’ye kaçak girenler nedeniyle ülkede çok sayıda ABD vatandaşı Amerikalı var. Depremin ardından da evlerini, işlerini, aşlarını kaybedenler ülkeden kaçmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor. Halk kendini botlara, havaalanlarına atarak bavulların üzerinde uyuyarak yeni bir hayata adım atmak istiyor.

Hayatta kalıp da her şeyini kaybedip de ülkeden ayrılamayanların büyük bir kısmı ise tek yol olarak hırsızlığı seçiyor. Sadece yiyecek değil, ellerine ne geçerse yorgan, yastık, giyecek… her şeyi çalıyorlar.

Ancak çalmak kolay ama sonuçları çok da iyi değil. Çünkü hükümetin artık işlevsizleştiği Haiti’de halk depremde yardım etmek yerine kendini kurtarmayı düşünen yağmacılara karşı çok da adil değil. Ya kalaslarla dövüyor ya da yakıp sokakta cesetlerini dolaştırıyor.

Depremde arama kurtarma çalışmalarına katılan çok sayıda yabancı ekipten biri de Türkler oldu. Bugüne kadar çok sayıda kişiyi enkazın altından çıkaran Türk ekibi kahraman ilan edildi.

OKUMA YAZMAYI KUTLUYORUZ
HİNDİSTAN

Çocuk her yerde çocuk… Haiti’de bir hastanede tedavi görse de Hindistan’da bir festivale katılsa da hep masum. Ülkenin kuzeyindeki Amritsar kentinde yaşayan öğrenciler de, okuma ve yazmayı öğrendikten sonra “Saraswati Puja” adlı festivallerini kutlamak için en güzel giysilerini giydiler. Süslü başlıklarını, çiçeklerle süslü kolyelerini taktılar ve Saraswati adlı tanrılarına bağlılıklarını gösterdiler.

GÜLÜMSERKEN UTANIYORUM
PAKİSTAN

Pakistan’daki minik kız ise okumayı kuranda öğreniyor. Kınalı elleriyle kenarları eskilikten kırışmış kuranını gülümsemesini kapatarak mahcup bir şekilde okuyor.

SOĞUK AYİNİMİ DURDURAMAZ
UKRAYNA

Pakistan’ın oldukça kuzeyinde yaşayan bir din adamı, kış için düzenledikleri özel törende bir ayin yönetti. Ukrayna’nın başkenti Kiev’in bir köyünde gerçekleştirilen dini tören sırasında eksiyi bulan soğuklar, din adamının yüzünün donmasına neden oldu.

BİZE ULAŞIN