Salı 12.10.2021 16:03 Güncelleme: Salı 12.10.2021 16:05

Bilim insanları büyük sırrı çözdü! Yıllar sonra cevap buldular

Gök bilimciler derin uzayı gözlemlemeye, evrenin sırlarını aydınlatmaya ve yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Bilim insanlarının yıllar önce buldukları ve Hamilton'ın Nesnesi olarak adlandırılan bir fenomen vardı. Tesadüfen keşfedilen Hamilton'ın Nesnesi'nde iki galaksinin yansıdığı tespit edilmişti. Araştırmacılar bu fenomenin sırrını çözmek için çeşitli teoriler ortaya koymuştu, ancak tam olarak bir cevap bulunamamıştı. Yıllar sonra Hamilton'ın Nesnesi'nin sırrı çözüldü.

ABONE OL
Bilim insanları büyük sırrı çözdü! Yıllar sonra cevap buldular

Bilim insanları, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) ait Hubble teleskobunu kullanarak çarpıcı bir keşif yaptılar. Yapılan keşif ile devasa bir galaksi kümesi olduğu bulundu.

Hubble gibi teleskoplar, evrenin derinliklerine baktıklarında, "kütleçekimsel merceklenme" olarak adlandırılan bir durumu kullanarak çok uzaktaki bir nesneyi görüntüleyebilirler. Bu özel olay, galaksi gibi büyük uzak bir cisimle Dünya arasında olan ve uzay zamanının bükülebildiği bir yerde gerçekleşiyor.

Bilim insanları büyük sırrı çözdü! Yıllar sonra cevap buldular

Bu sayede gökbilimciler normal şartlarda görülemeyecek kadar uzakta ve soluk görünen nesneleri anlık olarak görebiliyorlar.

Ancak bazen bu fenomenler, Hubble trafından 2013'te tespit edilen ve birbirinin mükemmel yansımaları olan 2 nesne gibi görünüyorlar. Bu tuhaf durum bazen garip şekillerde sonuçlanabiliyor.