Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009

Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
"Atmosfer uzaya savruluyor''

Dünya atmosferinden her saat yaklaşık 10 ton hidrojen ve 180 kilogram helyum uzayın derinliklerine savruluyor. Küresel ısınma arttıkça kaçış da hızlanıyor. Dünyayı yaşanabilir hale getiren gazlardan biri olan hidrojen, çeşitli etkenler dolayısıyla yükselerek atmosferin üst katlarına ulaşıyor ve buradan da ''firar'' ediyor.
Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
Hatalarından ders alıyorlar

Maymunların hatalarından ders çıkarabildiği bildirildi. ABD'nin Duke Üniversitesi'nden Ben Hayder ve ekibi, maymunları, bilgisayar ekranında yeşil bir kare gördüklerinde büyük ödül alacakları konusunda eğitti. 8 beyaz kareden hangisinin arkasında yeşil karenin gizlendiğini bulmaları gereken maymunlara başarılı olduklarında büyük bardakta meyve suyu verildi. Maymunların, eylemlerin olası sonuçlarını ele almayı sağlayan insanlardaki soyut düşünce yeteneğine sahip olup olmadıklarını anlamak için araştırmacılar, başarısız olduklarında hayvanlara kaçırdıkları ödülleri gösterdi. Maymunların beyninin, karar alma sürecinde önemli rol oynayan bölümündeki sinirleri inceleyen bilim adamları, sinirlerin ödülün değerine göre tepki verdiğini, ödül ne kadar büyükse tepkinin de o kadar fazla olduğunu belirledi. Bilim adamları, maymunlara kaçırdıkları ödül gösterildiğinde sinirlerin aynı şekilde tepki verdiğini de gördü.
Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
Kanser tedavisinde yeni gelişme

Bilim adamlarının kanserle ilgili araştırmaları sürerken, şimdiye kadarki çalışmaların ilgi çeken sonuçları arasında daha önce bazı mide rahatsızlıklarında kullanılan zencefilin kanser tedavisi sürecindeki mide bulantılarına karşı yardımcı olmasının belirlenmesi de yer alıyor.
Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
24 saatte binden fazla yeni vaka

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 24 saatte dünya genelinde binden fazla yeni H1N1 virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı. DSÖ, dünya genelinde binden fazla yeni vakanın tespit edilmesiyle vaka sayısının 7520'ye çıktığını duyurdu.
Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
Ülkesi uğruna ailesini feda etti

Uğruna ailesini görme şansını bile geri çevirdiği Burma’da ev hapsinde tutulan Suu Kyi, evine giren bir yabancı yüzünden yeniden tutuklandı Adını telaffuz etmesi zor. Ülkesinin haritada yerini bulmak da öyle. Ancak o, tüm dünyanın tanıdığı Nobel Barış Ödülü sabihi bir hukuk, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelecisi. Aung San Suu Kyi, Burma'da muhalefetteki Demokrasi Ulusal Ligi partisinin lideri. Ömrünün son 19 yılından 13'ünü ya ev hapsinde ya da hapishanede geçirdi. Bir süre yurtdışında sesini duyurduktan sonra 1988'de ülkesine döndüğü gün, ailesini de son görüşü oldu. Tutuklandı, 6 yıl ev hapsine mahkum edildi. 1995'te yarı anlamda özgür kaldı. Ülke dışına çıkması yasaklanmıştı.
Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
Çocuklarını günbegün fotoğrafladı

İngiltere'de bir baba, 13 yıl boyunca 2 çocuğunun günbegün fotoğraflarını çekti. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberinde, baba Muniş Bansal'ın (36), yakında 13'üne girecek olan 12 yaşındaki kızı Suman ve 10 yaşındaki oğlu Jay'in doğdukları günden bu yana 8500'den fazla dijital görüntüsünü biriktirdiği ve bunlardan 600 albüm yaptığı belirtildi.
Dünya Gündeminden Başlıklar - 15/05/2009
Amerika kozmopolitleşiyor

ABD nüfusunun üçte birinden fazlası azınlıklardan oluşuyor. Amerika'daki azınlıklar içinde ise özellikle Hispanik nüfusun hızlı artışı dikkat çekiyor. Amerikan Nüfus İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede azınlıkların sayısı 104 milyon 600 bin rakamına ulaştı. ABD nüfusu 309 milyon ve azınlıkların ülke nüfusuna oranı da yüzde 34'e yükselmiş durumda. 1 Temmuz 2008 tarihine kadar olan nüfusun genel durumunun açıklandığı bildiride, 2000 yılında azınlıkların genel nüfusa oranının yüzde 31 olduğu da belirtildi.
BİZE ULAŞIN